Апелативният съд в Пловдив отхвърли жалбата на мъж - срещу отказа на Окръжния съд да промени мярката неотклонение от „задържане под стража“ в „домашен арест“ с електронно устройство за проследяване, като го остави в ареста.
Срещу Б. З. са повдигнати две обвинения за това, че заедно с още двама мъже са се сговорили да вършат престъпления с цел набавяне на имотна облага.
Тримата са и с повдигнато обвинения за това, че държат материал, източник на йонизиращи лъчения. При задържането на мъжете са били открити общо 80 броя пластини с америций, представляващи източник на йонизиращо лъчение, чието държане е забранено.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Апелативните съдии обсъдиха събраните до момента доказателства и прецениха, че няма настъпили нови обстоятелства относно участието на Б. З. и правилно Пловдивският окръжен съд е отказал да промени мярката му за неотклонение в по-лека.
Остава непроменено обосновано подозрение за съпричастност на Б.З. към престъпленията, в които е обвинен.
Касае се за тежки умишлени престъпления, за които се предвижда наказание лишаване от свобода, както и глоба.
Апелативният съд смята, че правилно първоинстанционния съд е заключил, че не е отпаднала реалната опасност обвиняемият Б. З. да извърши престъпление при по-лека мярка, като се има предвид обстоятелствата, при които е осъществена вменената деятелност, нейният предмет, че се касае за задружна дейност, характера на засегнатите обществени отношения.
Срокът на задържането е в рамките на разумните срокове, като се има предвид, че обвиняемият е бил задържан на 19.09.2024 г. По делото се работи ритмично, извършват се процесуално-следствени действия, назначени са експертизи. Видно от заключението на съдебномедицинската експертиза на обвиняемия, въпреки заболяванията му състоянието му към момента на прегледите е запазено и здравословното му състояние не е тежко и той може да пребивава в условията на следствения арест.
Определението на апелативния съд е окончателно.