Ще има национален регистър на недоносените бебета у нас.

Идеята за създаването му е на фондация "Нашите недоносени деца", водещи неонаталози и здравното министерство. Регистърът ще следи за това от какво лечение и рехабилитация има нужда всяко едно преждевременно родено дете и колко често то ходи на преглед.

В последствие ще бъде разработен алгоритъм за проследяване на състоянието на всяко от тях - не само до втората му година, а до предучилищна възраст.

По него вече се работи, а от днес фондацията започва и специална информационна кампания. Тя има за цел да запознае хората с проблемите, с които се сблъскват преждевременно родените деца и техните семейства.

В клиниката по неонатология на специaлизираната детска болница в София в момента се борят за живота на 22 недоносени бебета.

450 грама - толкова е тежал най-малкият спасен пациент на доц. Ралица Георгиева. Тя е един от авторите на идеята за национален регистър на недоносените деца. Обмисля се и как всички да имат еднакъв достъп до терапия.

„Особено в малките населени места това е съществен проблем, който налага родителите да пътуват по 100-200 километра до специализираното заведение, където се провежда рехабилитацията”, коментира доц. Георгиева.

Василка Терзийска е един от доброволците във фондация "Нашите недоносени деца" и майка на Катерина и Ирина. Близначките, които сега са на две и половина, се родили преждевременно и тежали едва по килограм. Прекарали в кувьоз първите два месеца от живота си.

На 17 май в подкрепа на кампанията фондацията организира поход на малките герои - порасналите недоносени деца.