Напрежение в парламента и днес по две плоскости - за ръководството на парламентарните комисии и по темата с имунитетите във властта.

13 властови позиции в парламентарните комисии се оказаха ябълката на раздора. И по-специално – избирането на Бойко Борисов за член на Комисията по външна политика.

Борисов беше избран, но обясни, че за да има баланс с изпълнителната власт, където „Продължаваме промяната и Демократична България“ управляват сами, ГЕРБ-СДС настояват да вземат всички комисии без една, обещана на Кирил Петков.

„Всички комисии в Народното събрание ще са наши и на другите политически партии, за да ги контролираме. Председателите ще бъдат от другите партии“, уточни председателят на ГЕРБ.

Това не е обсъждано и ще се пази пропорцията в парламента, отсякоха от ПП и ДБ.

Според тях броят на председателите от всяка парламентарна група трябва да се определя спрямо нейната големина.

Междувременно стана ясно, че отказът от имунитет на Кирил Петков вече е пратен в прокуратурата. Имунитетът на Борисов, искан заради "Барселонагейт", ще се решава от парламентарна комисия. Лидерът на ГЕРБ коментира самото разследване така:

„За чужди деца да давам проба? Вие дадохте ли проба за вашите деца? Я престанете. Хайде да вземем на всички деца в София ДНК, това ли ме питате? Видно и очевидно е, че Гешев тръгна да си прави партия, нападайки мен и Кирил Петков, за да дискредитира тези имена, защото му пречат на политическия проект“, коментира Борисов.

Последва реакция и от вече бившия главен прокурор.

„Днес Борисов казал, че съм искал да вляза в политиката на негов гръб. Борисов обича да обвинява другите в нещата, които прави - говори за ДПС, а неговото сегашно правителство е с подкрепата на ДПС. Борисов влезе в политиката на гърба на Живков и на царя, затова си мисли, че всички други са като него“, посочи Иван Гешев.

А след промените за механизма за разследване на главния прокурор, депутатите днес на първо четене промениха и закона за борба с корупцията като разделиха КПКОНПИ на две. Корупция за отнемане на незаконно придобитото имущество и Комисия за противодействие на корупцията, която ще бъде изцяло нова.

Вече два месеца Народното събрание работи без ръководства на постоянните комисии и не е ясно кога тази криза ще бъде разрешена.