Нови данъчни предложения доведоха до разнобой между премиер и финансов министър. 9% ДДС за заведения и ресторанти предлага правителството. Книгите също ще са с по-ниска ставка.
Първоначално проектът предвиждаше от 1-ви януари догодина всички заведения и ресторанти да начисляват по-нисък данък върху добавената стойност, но по-късно през деня стана ясно, че извънредната данъчна поправка може да влезе в сила още от юни месец, като решението ще бъде уточнено до дни при гласуването в пленарна зала.
Премиерът не скри, че министъра на финансите Владислав Горанов е бил категорично против да се намалява данък добавена стойност, който носи основни приходи в бюджета, но припомни кой е шефът.
Всички заведения и ресторанти ще плащат по-ниско ДДС. След два дни на преговори между премиера и представителите на бранша, властта склони.
Данък добавен стойност за ресторантите и заведенията да бъде намален на 9 %, като антикризисна мярка, която да спаси сектора в условията на пандемия.
Малко по-късно през деня премиерът обяви, че ще настоява ДДС за книгите също да бъде намален на 9%. И с това предизвика множество реакции в парламента.
"Политически риск" нарече решението Бойко Борисов. Но в подкрепа на ресторантьорския бранш в кризата с COVID-19. Премиерът отбеляза, че съседните страни, които са ни конкуренти в туризма, вече са намалили ДДС в сектора.
„Логиката хотелът да плаща 9 % ДДС, а ресторантът в него - 20 %, трудно може да се подкрепи. Още повече че съседни нам държави, основни конкуренти в туристическия бизнес, това беше направено – намаляване на ДДС върху този бизнес“, заяви премиерът.
Един-единствен бранш бе брутално ударен и унищожен от кризата. Тези хора бяха лишени от възможността да работят със заповед на здравния министър“, каза вицепремиерът Валери Симеонов.
Според икономисти в мярката има капани.
„Укриването на оборотите е един от тези рискове и в този смисъл трябва да се мисли за по-агресивни стъпки в тази посока“, казва Лъчезар Богданов от ИПИ.
От бизнеса уверяват, че ще положат всички усилия за изсветляване на сектора.
„Ние рестартираме една мярка за вътрешна регулация на целия бранш. Това да е една организация, която да контролира тези т. нар черни овци в нашия бранш, които укриват доходи и заради които сме на този хал в момента“, обяви Лъчезар Захариев от Асоциация на заведенията.
Намаляването на ДДС е довело до противоречия в кабинета. Финансовият министър е бил категорично против.
„Имам му пълно доверие, но той не ми е началник, аз съм му началник, който не му харесва, да си подава оставката“, заяви премиерът.
От ДПС ще подкрепят намаляването на налога за ресторантите и книгите.
„Ние ще подкрепим тази идея и много се радваме, че приеха тази наша стара идея, която беше идея на г-н Пеевски“, заяви депутатът Йордан Цонев.
От БСП напомниха, че много пъти са искали намаляване на ДДС за различни продукти, но правителство е отказвало.
„Това поведение ражда нестабилност за държавата“, заяви Корнелия Нинова.
Тази сряда предложението ще бъде разписано в отделен закон.
На срещата с хотелиерите и ресторантьорите е било договорено да се отложи влизането в сила на промените в Наредба Н-18 за срок от една година, което ознчава, че тя ще започне да действа от 1 март 2021 г.