На  година има почти 5 хил. души, осъдени за данъчни престъпления. Това е малко позната статистика, но тя е плод на съвместните усилия между НАП и прокуратурата. Това заяви говорителят на Националната агенция по приходите (НАП) Росен Бъчваров в студиото на „Тази сутрин” по bTV.

Той припомни, че днес, 3 май, е последният ден за подаване на данъчни декларации.  „За тези, които все още не са подали декларациите си, могат да отидат клон на НАП, откъдето да си вземат идентификационен код. Така ще удължат срока си до полунощ”, поясни Бъчваров.

Санкцията за неподадена декларация е 500 лв., а за допусната нарочна грешка при декларирането – до 1000 лв. Според него става въпрос за около 15 хил. души, които все още не са подали данъчните си декларации.

По думите му спазването на закона се превръща във все по-масова практика у нас.

„Тази година една трета от всички декларации са подадени онлайн. Забелязват се положителни тенденции – броя на подалите се е увеличил с 4%, а на тези онлайн – с около 30%”, подчерта той.

Токов удар блокира работата по приемане на данъчните документи в Централна поща. Атанас е решил да подаде данъчната си декларация в централна поща в столицата. Декларира доход от хонорар. Служителите от гишето, на което застава обаче, го пренасочват към друго, където има работещ компютър след токовия удар.

От „Български пощи” обясниха, че техническият проблем е решен за малко повече от час. Увериха, че не е имало сериозни проблеми в работата.

Въпреки че декларации могат да се подават и онлайн, Цветанка, която декларира доход от наем в столицата, е решила да дойде на място в данъчната служба. Идва в последния възможен момент с притеснение.

Данъчните напомнят, че всички, които подадат документите на гише до края на деня или до полунощ в интернет с персонален код, не са застрашени от глоба. Ако не го направят обаче, ще бъдат санкционирани.

Росен Бъчваров разкри, че Националната агенция по приходите прави ежемесечни проверки на състоянието на някои граждани. „Където има несъответствие – човека е декларирал минимална заплата, а притежава къща с басейн правим ревизия, включително и на платените данъци за последните пет години”, поясни говорителят на НАП.

„В посткомунистическите страни силовото налагане на закона е по-желано. Това, което съм забелязал и в европейските данъчни системи, и по света е, че данъчните системи работят добре, когато има доверие в обществото”, изтъкна Бъчваров.

По думите му от НАП са изискали от българския партньор в разкриването на Панамските документи съдействие и информация за българските граждани, чиито имена са попаднали в изтеклите документи. От там ги препратили към централата на Международния консорциум за разследваща журналистика във Вашингтон, от където все още очакват информация.

Въпреки това от НАП започнали проверка по тези имена, които вече бяха разпространени в медиите като свързани с т.нар. Панамски документи.

Вижте повече в цялото видео: