Служебната власт още веднъж определи организацията на изборите като „перфектна“. На пресконференция министрите на иновациите и електронното управление отчетоха, че видеонаблюдението е осигурило в пълна степен честността на вота. За бъдещи избори, обаче поискаха законови промени.
Въпреки „перфектната“ работа на машините за вота, министърът на електронното управление разкритикува фирмите, които ги съхраняват и осигуряват работата им.
„Като българин, виждайки кухнята на изборния процес, не можех да повярвам, че най-свещеното нещо в една държава, най-свещеният суверенитет в една държава – изборният процес, е поверен на две частни фирми. Експертите на изпълнителната власт, в помощ на ЦИК, на моменти бяха безпомощни пред своеволията на две частни фирми“, заяви Росен Карадимов.
„През нощта експерти на изпълнителната власт нямаше и съответно има инсталиране за определени рискове, които в крайна сметка ни бе оказано в началото да бъдат проверени. Ако не бъдат проверени инсталациите на извадков принцип, някой знае ли какво всъщност се инсталира“, попита електронният министър Валетин Мундров.
За bTV от фирмата, която осигурява работата на машините - „Сиела“ заявиха, че по договор не могат да коментират, защото ще бъдат санкционирани. От фирмата собственик на склада „Карго-Партнер“ ЕООД отговориха:
„По договор с Централната избирателна комисия от 2021 г. „Карго-Партнер“ ЕООД извършва логистични услуги по съхранението и складовата обработка на машините за гласуване. Услугите се предоставят при спазване на най-високите професионални критерии за проследяемост и безопасност. Контролът на достъпа към зоната за складиране на машините се осъществяват от Министерство на вътрешните работи на България. В периода на подготовка на машините за изборите, проведени на 27 октомври 2024 г., „Карго-Партнер“ стриктно изпълнява указанията на ЦИК за складиране, предоставяне на машините за проверка и експедирането им към избирателните секции“.
Отново на наше запитване от Централната избирателна комисия уточниха, че разрешение за влизане в частните складове се издава не от собствениците им, а от самата комисия.
След проверка на произволни машини нарушения не са открити, признава и властта, но поиска:
„Първо машините да бъдат съхранявани в държавен склад. Кодът да бъде собственост на държавата. И трето контролът да бъде съхраняван от самата държава“, заяви Росен Карадимов.
А относно видеонаблюдението – само в 60 секции не е имало видеозаснемане. Причините все още се изясняват. 64-а секция в Сливен е една от тях.
„Погледнах, всичко беше нормално, наблюдаваше се изборният процес, но това гласово съобщение излизаше, сканирах отново кода, но явно е имало технически проблем и не се е получило в РИК и в ЦИК“, коментира Петър Петров, председател на СИК.
От ЦИК съобщиха днес, че ще информират районните комисии и те трябва да глобят председателите не секциите без видеоизлъчване. Но Петър оказва. Причината-
„За мен е глупаво, защото това е технически проблем“, смята той.
По темата работи и Дани Атанасова.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK