Това, което идва от еврофондовете, е значително, огромна част от публичните инвестиции - близо 80 на сто, се правят със средства от ЕС, коментира вицепремиерът Томислав Дончев на конференцията "Първите седем години в ЕС - оценка на инвестициите в дългосрочен растеж и нетните ефекти от тях в секторен и регионален план".
По думите на Дончев България не е първенец в това отношение. Преди нея са Словакия с 92 процента и Унгария - с 88 процента. Ако се съотнесе европейското финансиране към всички публични разходи, то делът на евросредствата в една силна година едва ли ще надхвърля 9 процента, отбеляза още вицепремиерът.
Разликата от това, което сме внесли в ЕС, и това, което сме получили /нетна финансова позиция/, е минимум 5-6 млрд. евро, в зависимост от това дали се включват директните плащания, билатерални инструменти или предприсъединителни инструменти, реализирани в периода след 2007 г., посочи Дончев.
Малко над 20 процента от средствата от програмния период са инвестирани в транспортна инфраструктура, в т.ч 20,7 км метролинии, 20 изградени метростанции, 28 влака, изградени 175 км магистрали, новоизградени 31 км първокласни пътища, рехабилитирани 250 км жп линии и др. Близо 18 процента са инвестициите в местно и регионално развитие, 12,7 на сто са инвестирани в човешки капитал, а в развитие на бизнеса - 12,2 на сто.
В отговор на въпрос вицепремиерът отбеляза, че до края на програмния период остават един месец и две седмици. Средно на седмица плащанията са по около 50 млн. евро. Трудно е да се прогнозира как ще завърши програмният период, но можем да се надяваме на 95 процента изпълнение, коментира Томислав Дончев, като отбеляза, че към момента то е в рамките на 92-93 на сто.