Луната тази нощ беше на най-близкото разстояние от Земята за цялата година. Явлението се съчетава с комета в рядко срещано небесно зрелище.
Суперлуната се наблюдава, когато пълната лунна фаза се синхронизира с особено близко движение около нашата планета.
Обикновено това се случва само три или четири пъти годишно, като се има предвид постоянно променящата се овална орбита на Луната.
Тази трета Суперлуна за годината е на около 357 364 километра от Земята. Последната четвърта Суперлуна за годината ще бъде при следващото пълнолуние на 15 ноември.
Суперлуната очевидно не е по-голяма, но може да изглежда така, въпреки че според учените разликата е едва забележима.
По-лесно е да се открие промяната в яркостта - суперлуната може да бъде с 30% по-ярка от средната осветеност на естествения ни спътник.
Този месец суперлуната се съчетава с рядка комета, която премина над България. През последните дни обектът приближаваше Земята и можеше да се наблюдава най-близо до нас на 12 октомври, на разстояние 70,61 млн. километра.
C/2023 A3 е открита в кадри, заснети на 9 януари 2023 г. от обсерваторията Purple Mountain до град Нанцзин, Китай, а на 22 февруари е заснета от един от роботизираните телескопи на програмата Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System (ATLAS), намиращ се в Южна Африка.
Суперлуната и кометата са поредните небесни явления, на които сме свидетели след северното сияние отпреди няколко дни, осветило в пурпурен цвят небето над половин България.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK