България изживя най-горещия ден за това лято. На 15 юли страната усети епицентъра на горещата вълна от последните седмици.
Отчетени бяха 30 температурни рекорда, съобщиха от НИМХ. В Ловеч, Враца, Свищов и Плевен температурата достигна 41 градуса.
За първи път у нас е в сила предупредителният „червен” код за опасни горещини. Такъв беше обявен за областите Плевен, Русе и Велико Търново.
Стотици бяха обажданията за медицинска помощ на спешния телефон 112. В русенско петима души бяха откарани в болница.
Гореща вълна, като сегашната, се случва веднъж на 5 години на Балканите. Рекордът за страната ни е 45 градуса през 1916 година, припомнят синоптиците.
Причина за рекордните жеги е преносът на много горещ тропичен въздух от Северна Африка. Именно днес южният вятър ще е най-силен и затова жегата ще достигне пика си.
Това ще са вероятно най-големите горещини за лятото, до края на юли такива температури не се очакват, малко вероятно е и през август да се случат.
В събота най-високите температури в страната се движеха в диапазона 35 – 40 градуса, което бе достатъчно „само” за оранжев цвят по картата. В страната бяха отчетени 13 температурни рекорда и до 38 градуса в Русе и Сандански. Според специалистите тези почивни ще се окажат най-горещите за лято 2012.
Малко по-благосклонно е времето за туристите по Черноморието, където се очакват между 32 и 34 градуса с приятната за къпане температура на морската вода от 25 до 28 градуса.
Заради високите температури се забранява движението на товарни автомобили над 20 т на територията на цялата страна, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура”. Тежкотоварните автомобили трябва да изчакват извън пътното платно, без да пречат на движението, на определените за целта паркинги. Забраната не важи за автомобили, превозващи бързо развалящи се хранителни продукти на температурен режим и живи животни.
До 30 септември 2012 г. за последния работен ден и последния почивен ден от седмицата се забранява движението на тежкотоварни автомобили по магистрали и първокласни пътища в цялата страна в часовете от 16:00 до 22:00 часа, отбелязват от АПИ.
Разходките на открито в жегите са особено опасни за малки деца, възрастни хора и страдащите от сърдечносъдови заболявания. Жегата крие риск както за хората с ниско кръвно, така и за онези с високо кръвно налягане. Лекарите препоръчват да се пият много течности, предимно вода, не по-малко от два литра на ден и да се избягва излизането навън между 10:00 и 17:00 часа.
Жегите през това лято накараха учените да припомнят, че България изживява бавна, но сигурна промяна на климата, която все повече приближава страната към Субтропичния пояс.
През последните години у нас се наблюдава струпване на валежи само в един период, след който следват месеци суша. През лятото и есента у нас ще има все по-малко дъжд, а валежите ще се изливат накуп през зимата и пролетта, най-вече заради влиянието на човека.
Наред с климата се променя и флората и фауната. Някои видове могат да изчезнат, но на тяхно място може да се появят нови. През последното десетилетие климатът в Южна България например става все по-подходящ за отглеждане на маслини.