Надзорният съвет на Здравната каса поиска заплата за труда си. Новината предизвика дебат затова дали е морално институцията да прави допълнителни разходи за заплати, а от друга страна дали е нормално е надзорниците да работят безвъзмездно.

На последното заседание на Надзорния съвет на Здравната каса в събота членовете предлагат да получават възнаграждение за труда си. В това число не влизат представителите на държавата – те ще продължават да работят безвъзмездно.

Надзорът на Здравната каса е органът, който основно контролира харченето на парите за здраве и е разпределил около 3 млрд. лв. тази година. Управителят на Касата следи за изпълнението на решенията.

В момента съветът се състои от 9 членове - 4 представители на държавата и 5 на обществото - синдикати, работодатели и пациентска организация.

Тома Томов е член на Надзорния съвет от квотата на КТ "Подкрепа”. Преди всяко заседание той трябва да отдели време, за да се запознае с документацията по случаите. По думите му въпросът е принципен и няма връзка с размера на заплатата. „Становището на организацията, която представлявам е, че всеки труд трябва да бъде възнаграден”, заяви той.

Пациентите обаче негодуват, че и сега парите за здраве не стигат. Пенка Георгиева е бивш член на надзора и вижда конфликт на интереси в даването на заплати за надзорниците. Според нея плащането, дали ще е от НЗОК, дали от бюджета на държавата ще направи хората подвластни на промените, които предлага държавата. И това в крайна сметка ще е рисково за пациентите.

Томов допълва, че в този случай този доход цели да обезщети положения труд, а не да промени стила на живот.

В момента законът не предвижда членовете на Надзорния съвет да получават заплати.

На последното си заседание надзорниците са упълномощили управителя на Здравната каса да изпрати писмо на председателя на Здравната комисия, която да инициира законови промени.