80 на сто от българчетата на 12 години имат кариеси. Статистиката за 18-годишните е още по-стряскаща - над 90 процента имат болен зъб. Програма на здравното министрество за профилактика на оралните заболявания при децата има за цел да ограничи проблема.
70% от децата на 6 години са с кариес на временните зъби. Силантът е материал, който запечатва вдлъбнатините на постоянните детски зъби, които са с по-ниска степен на минерализация - те са местата, които се атакуват първо от детския организъм. Така се образува бариера между зъба и бактериите, които водят до проблеми.
Националната програма предвижда всяка година безплатно да се слагат силанти на 20 000 деца. В около 400 кабинета в цялата страна.
Силантът е безопасен за детския организъм. Той е точно като една фотополимерна пломба.
Стряскащата статистика за състоянието на детските зъби продължава така - децата на 4-6 години имат средно 4 временни зъба, засегнати от кариес. Половината не са лекувани. Децата на 12 имат средно по 3 постоянни зъба, засегнати от кариес. Само 2 от тях се лекуват. Броят на извадените постоянни зъби на деца годишно е 9-10 хиляди.
Няма място за извинение, че състоянието на детските зъби се дължи на финансов проблем, коментира председателят на координационния съвет на програмата за профилактика д-р Николай Шарков.
„Пакетът на децата е почти 100% покрит от здравното осигуряване. Ей тука е проблемът - в манталитета, в отношението. Родители, които не са осигурени здравно, се притесняват да заведат децата си. Те не знаят, че държавата плаща здравни осигуровки и децата до 18 години са осигурени”, обясни той.
Тази година кампанията за поставяне на силанти на деца между 5 и 9-годишна възраст продължава до 20 ноември.