Повече от 2400 автобуса тръгнаха с час и половина закъснение днес следобед заради протест на част от големите транспортни фирми. Превозвачите настояват да бъде оттеглен законопроектът за създаване на автомобилна камара, който според тях е лобистки.
Иван пътува от Германия. Мюнхен го изпраща със стачка на градския транспорт, а изненадващо и София го посреща с протест на превозвачите и закъснение на автобуса за Плевен.
„Там поне седмица по-рано обявяват протеста, за да си направиш плановете, може да ти върнат парите и да избереш друг превозвач, а тук си заложник на билета”, коментира той.
Десетки пътници се оказаха в капан от протеста на автобусните превозвачи и в Пловдив. Над 10 междуградски автобуса сложиха табели „Протест” и отказаха да тръгнат по разписание.
Протестиращите превозвачи се готвят за нов протест на 25 юни – заявката им е да докарат повече от 700 автобуса в центъра на София.
Недоволството им е провокирано от проект за създаване на камара, в която да членуват задължително всички 17 000 фирми в автотранспорта. Текстовете според недоволните създават условия за изтласкване от бизнеса на някои фирми и за корупция.
„Ако ние ще се връшаме в 40-те години на комунизма, е добре да го знаем. Ще искаме среща и с г-н Борисов”, отбеляза Магдалена Милтенова от Съюза за стопанска инициатива в транспорта.
Според друга част от бранша законопроектът, предизвикал протестите, ще гарантира еднакви правила за всички 17 000 транспортни фирми. „Дали е с едно превозно средство, или с 200 превозни средства, всеки един первозвач има един глас”, заяви Йордан Арабаджиев, изпълнителен директор на Съюза на международните превозвачи.
Според депутати от управляващо мнозинство напрежението се подклажда от политически опоненти, но все пак дадоха заявка да помислят за отстъпки.