Още 416 убити и 16 ранени планински чинки са открили доброволците на "Зелени Балкани", които в рамките на вчерашния ден отново са посетили покрайнините на Копривщица. С това жертвите на новогодишните празненства са вече 1038, от които 1007 мъртви и 31 ранени.

След фрапиращите снимки на стотици мъртви птици, разпространени от Спасителния център, екоактивистите отговарят на многото възникнали въпроси.

"В новогодишната нощ, не само в Копривщица е имало бомбички, пиратки и заря. Малшанс за птиците е, че в момента стотици хиляди планински чинки зимуват в покрайнините на града. Ето за това и там жертвите са най-много. Имаме сигнали и снимки и от други населени места – единични птици, предимно пойни, намерени мъртви след новогодишната нощ", посочват от центъра.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

"По отношение на това кога и как се е събрал екипът ни, за да реагира толкова бързо – имаме дежурни ветеринарни лекари и рехабилитатори 365 дни в годината. Отделно имаме екип доброволци, който е в готовност да реагира - екип от ветеринарни лекари и студенти по ветеринарна медицина!", добавят те.

Посочват, че няма шанс птиците да са отровени:

"Първо, защото клиничната картина и патогномичните признаци не са показни за това, второ защото в гушата и стомаха на птиците не бяха открити селскостопански семена и не на последно място – през зимата няма сеитба, по време на която, обикновено се среща и натравянето, заради третираните семена, които се използват".

Ветеринарните специалисти на Спасителния център са отхвърлили вероятността за птичи грип, посредством клинични лабораторни методи и липса на патогномични признаци при аутопсията на всички птици.

Аутопсиите и цялата експертна дейност по установяване причината за смъртта на птиците е извършена от четирима ветеринарни лекари, трима от които имат над 10 годишен стаж в Спасителния център и опит в работата с диви животни.

 

"Не могат да бъдат намерени не само в България, но и на Балканския полуостров други такива, тясно специализирани, ветеринарни лекари в областта на дивите животни и в частност птиците. Студентите участваха само, като асистенти и в дейностите на терен. Те не са поставяли диагнози и не са подготвяли официални експертизи!", пишат от центъра.

Добавят, че канарчета и други домашно отглеждани птици нямат нищо общо, като поведение с дивите животни. "В по-малка или по-голяма степен домашните птици са свикнали с шума от непосредствената човешка близост, за разлика от животните в природата!"

Мнението на екипа е не, че не трябва да се празнува и не, че не трябва да има заря, но че тя трябва да е организирана и реализирана от хора, които са специалисти. "Така, празникът ще е весел, красив и безопасен за всички!", категорични са от Зелени Балкани.

В заключение те изказват признателност към доброволци, студенти по ветеринарна медицина в Тракийския университет, които са се отзовали, за да опитат да спасят птиците.

Планинската чинка (Fringilla montifringilla) е птица от семейство Чинкови. Тя е защитена по силата на Закона за биологичното разнообразие на Република България. В световния червен списък, планинската чинка е отбелязана, като „Незастрашен вид“, но с намаляваща популация.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK