Над 100 души годишно намират смъртта си в опасни водоеми. Черната статистика за 2014-а показва, че до момента над 70 са удавниците в напоителни канали, реки и язовири.
В езерото в столичния квартал „Дружба” през лятото, въпреки забраната, се къпят и възрастни, и деца. От 100 до 2000 лева са глобите, но в рамките на деня институциите не успяха да отговорят - има ли глобени хора, влезли да се разхладят на непозволени места, и колко са те.
Експерти по водно спасяване предупреждават, че къпането е изключително опасно сега - във времето, когато водата е много студена и може да предизвика схващания и шок. Като най-опасни се сочат язовирите и напоителните канали, които в момента са пълни, и минават през населени места.
Ледена вода, буйни талази и стръмни брегове, по които трудно можеш да се изкачиш - това са причините, заради които понякога напоителните канали се превръщат в смъртоносен капан. В такова съоръжение загинаха две братчета от пловдивското село Брестовица, а местните хора сега треперят за живота на децата си, защото през лятото това е любимото им място за игра.
След инцидента с двете деца хората в Брестовица се бунтуваха, правиха подписка и настояваха каналът да се огради с мрежи. „Значи зависи в проекта дали е заложена ограда на канала. То това са милиони левове да се загради този канал и те ще го откраднат и мрежа да сложат и ще я откраднат. Тя самата система е сбъркана”, коментира Веселин Петров.
От Напоителни системи обясниха, че каналът е далеч от селото и край него има предупредителни табели. Мрежи няма как да се сложат. „Не можем в цяла България да оградим реките и каналите с мрежи. Напоителни системи имат 5500 километра открити канали и 3100 км корекции на реки”, обяснява Димитър Методиев - Напоителни системи.
Черната статистика на експертите от БЧК също отчита, че морето взима по-малко жертви от реките, язовирите и напоителните канали.
„Статистиката показва също, че по морето има и над 3000 спасени от удавяне хора, докато във вътрешните водоеми, колкото и слабо да са посетени, тъй като няма организирана спасителна дейност, най-често такива инциденти завършват с удавяне”, казва Стоян Андонов от БЧК.
Експертите предупреждават още никога да не се къпем сами на опасни места и да внимаваме с ями по дъното, течения и рязка смяна на температурата на водата.
Съветите - рисковано е да се влиза във водата след обилно хранене или след употреба на алкохол. Скоковете във водата и прекосяването на езера или язовири също може да е смъртоносно дори и за най-добрите плувци.