Пожарът на Витоша, който четвърти ден не може да бъде изгасен, вече е засегнал и „зелената” част от гората. Това разказа пред bTV Иван Павлов – свидетел на стихията, който е жител на Бистрица и дългогодишен планинар. Според него от жилището му може да се види накъде се разраства огънят, а бялата пепел, която посипва колата му от вчера, също е показателна за случващото се.

Той определи организацията по потушаването на пожара като „парад на суетата”, тъй като се отхвърля помощ отвън. „Районът, който гори, хората не го познават. Той е ужасно непроходим след смерча от 2001. Огромни дървета са паднали и са направили „скара”. Единственото спасение е техника от друга държава. Хеликоптерите не вършат работа, малко вода се сипва, а самата площ на пожара е огромна”, твърди Павлов.

Мобилна лаборатория за отчитане на замърсяването на въздуха е разположена в района на Бистрица от снощи. През последните часове е отчетено повишаване на неметанови въглеводороди.

Във вторник вечер помощта от Израел беше отказана и двата израелски специализирани самолета няма да се включат в гасенето днес, както бе планирано по-рано в телефонен разговор между премиера Борисов и израелския му колега Нетаняху.

Прототип на танк се включва в гасенето

В същото време от МВР съобщиха, че има значителен напредък в усилията да се ограничи огънят над Бистрица. Близо 100 пожарникари и горски служители дежурили през нощта. Пожарът бил под контрол, но не и напълно овладян.

Главен инспектор Тодор Бързилов, началник на Националния оперативен център „Пожарна безопасност и защита на населението”, съобщи, че хеликоптери усилено обливат района с вода. Създадена е организация за разпределяне на хората по фронта на пожара и гасене. Направен е бил инструктаж на доброволците на място. В гасенето са се включили около 500 души, 135 от които са доброволци, 3 хеликоптера и 12 пожарни.

От Министерството на отбраната съобщиха, че от рано сутринта е удвоен броят на военнослужещите от Сухопътните войски в гасенето на стихията. 40 служители на армията са се присъединили към 42-ата, участващи в акцията от вчера.

Освен това военният министър Аню Ангелов информира, че в акцията по гасенето се включва и прототип на тан - 10-тонна машина, която има възможност да прави просеки с широчина 4-6 метра. "Главният проблем ще бъде как ще бъде качен на тази височина, но тъй като е верижна машина, високопроходима, се надявам наистина да добавим доста съществена част към усилията там", допълни Ангелов.

От МВР съобщиха още, че пожарникарите и служителите на горските стопанства са прокарали над 6 км просеки в района на пожара над Бистрица за 12 часа. Пет километра от тях са малки пътища, по които може да се осъществява предвижването на групите, а други 1600 метра, с ширина 20 м, разделят огнището от незасегнатата от огъня гора.

"Причината за пожара е човешка намеса"

Причината за възникването на пламъците без съмнение е човешка намеса. По всяка вероятност става въпрос или за бракониер, който е решил да запали цигара, или за някакво съвсем целенасочено палене. Това мнение изрази пред bTV Тома Белев - бивш директор на парк "Витоша".

По думите му версията за случайно възпламеняване на изсъхнала растителна маса не е издържана. "Това е възможно в края на септември, когато всичко е сухо. Освен това изсъхването на растения и дървета е естествен процес. Около 80 000 дка гори изгарят годишно в България", посочи още Белев.