Над 40 авторитетни юристи, университетски преподаватели, излязоха с остра позиция срещу искането на държавния глава. Към тях се присъедини и бившият министър-председател Иван Костов.
Юристите говорят за „суспендиране на българската Конституция и връщане на страната десетилетия назад“.
Според юристите мотивите на държавния глава нямат юридическа стойност и не аргументират позицията му, че такъв референдум е допустим. Така, искането остава само политическо.
Няма юридическа стойност в изнесените мотиви на президента, каза професор Екатерина Михайлова.
„И питам се аз - ако това бъде прието - да приемем, че Народното събрание го одобри - какво правим следващите месеци? Цялата държава и ЕС седят и чакат дали ние ще кажем „да“ или „не“. Това за мен е безумие! Ние сме на крачка за вземане на решение от страна на европейските институции. Българските са си свършили работата. Сега да питаме за мен е чиста провокация към перспективата на България“, смята тя.
Юристите напомниха, че въпросът с референдумите отдавна е решен от Конституцията на страната и не е необходимо да се решава още веднъж.
„И своеобразно да използваме референдума като един инструмент за лечение на други процеси мисля, че отива отвъд целите на един референдум. Има много такива митове, които ние трябва да сме наясно, да им отговаряме защото ако не го направим, лозунгите ще започнат да надделяват над аргументите“, каза доц. Иван Стойнев, Юридически факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.
В предаването „Тази сутрин“ по bTV бившият министър председател Иван Костов каза, че искането остава политическо:
“Това е удар срещу институционалните авторитети - и неговия, и на тези институции - защото той се сблъсква с вече и взети решения, иска да ги ревизира. Аз си мисля, че може би има и друго обяснение, че е той да се позиционира политически. Да стане флагман на тези малки партии като „Възраждане“, тя не е толкова малка, МЕЧ, „Величие“, ИТН. Взема големия завой от държавник и президент и, дава му се тази възможност, ако лидира това пространство, да го лидира и политически - за да влезе в политиката.”
„Става въпрос за национален интерес. Национален интерес, който когато аз съм гласувала, защото аз съм ги гласувала и тези договори, и промени в Конституцията, си мислех, че направихме нещо добро за България. Нещо безвъзвратно, което нашите възрожденци искаха“, смята проф. д-р Екатерина Михайлова, НБУ.
Сега финалната дума е на Народното събрание.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK