Народните представители не правят дипломация по начина, по който я прави Министерството на външните работи. Това заяви в предаването „Тази сутрин” по bTV депутатът от Коалиция за България Румен Йончев, който направи тридневно посещение в Тайван заедно с трима свои колеги от другите парламентарни групи – Венцислав Лаков от „Атака", Петя Раева от ДПС и Владимир Тошев от ГЕРБ.

Депутатът не вижда проблем в присъствието на официални лица в държава със спорен статут. България има дипломатически отношения с Китай, който настоява неговите партньори да не поддържат отношения с Тайван.

„Аз направих проверка в МВнР и, разбира се, се информирах за българската позиция – ние сме за единен Китай и изразихме тази позиция по време на посещението си там. Хората махнаха с ръка и казаха „Не сме очаквали да признаете Тайван”, интересуваха се от възможностите за инвестиции в България”, обясни народният представител.

Йончев подчерта, че преди тридневното посещение по време на ваканцията на парламента четиримата депутати не са били представители на българската държава, въпреки срещите им с официални лица там.

Същият е и аргументът на представителите от българската делегация начело с депутата-социалист Страхил Ангелов, която посети Дамаск и се срещна с висши политици от режима на Башар Асад. „Ако не правим разлика между Тайван и Сирия, имаме сериозен политически и ценностен режим. Едно е опитът за установяване на отношения с държава, която с право се нарича азиатски тигър”, коментира Румен Йончев.

Той изтъкна, че не е длъжен да иска разрешение за всяко свое пътуване в чужбина от парламентарния председател Михаил Миков, който обаче бил против визитата в Тайван. По думите на Румен Йончев, тази позиция била изразена на среща „със съвещателен характер”.

Депутатът от Коалиция за България обясни също, че в Тайван са ходили представители на последните поне пет български парламента и то с по-висок ранг от този на сегашните представители. Все пак той призна, че депутатите не са имали командировъчна заповед, защото не е „уместно” в нея да бъде посочена държава, която има неизяснен статут.

Той призна, че всяко посещение на българска делегация в Тайван досега е било забелязвано от китайската дипломация, но изрази мнение, че последното няма как да е било причина за забележка към президента Росен Плевнелиев по време на неговата визита в Китай, защото било приключило твърде скоро.

Румен Йончев не вижда и нищо нередно в това, че пътуването на четиримата български депутати е платено изцяло от приемащата страна. „Не правим дипломация, правим контакти, не смятам, че българският данъкоплатец трябва да плаща за това”, обясни той в отговор на въпрос дали е приемливо да се прави дипломация за чужда сметка. „Народният представител има такива функции – да установява контакти с чужбина”, обясни Йончев.

Депутатът от Коалиция за България беше категоричен, че установяването на отношения с Тайван е аргументирано, защото 23 европейски страни имат представителство в Тайван, и той има свои по целия свят, включително САЩ и Русия. „България ще се окаже последната държава в Европа, която ще подобри отношенията си с Тайван, и когато той уреди отношенията си с Китай, ще бъде твърде късно”, заяви Румен Йончев.

Той изрази разочарование, че постиженията от тридневната визита на българските депутати са били засенчени от „безполезна злоба” и „истерия, която е плод на незнание”.