В организационен хаос и прахосничество на човешки ресурс се превръщат за четвърти пореден ден опитите да бъде изгасен пожарът на Витоша, разказаха пред bTV доброволци, които се намират на мястото. Те описват ситуацията като пълна дезорганизация.
Денят им започва с около седем часа бездействие. В 5.20 часа около 100-150 души се събират пред кметството в Бистрица, там обаче няма ръководител на акцията, нито установен начин, по който да достигнат до стихията. Липсата на ред „убива” ентусиазма на доброволците и част от тях се отказват.
„Повечето хора седят и гледат, нищо не правят”
„Имаше двама началници с различни заповеди. Мотахме се супер много време. Имаше много доброволци, които се отказаха”, разказа Калоян Станев.
В същото време стихията се разраства и вече е обхванала зелената част от гората в района на Бистришко бранище. Това разказват свидетели, а от институциите все още официална информация по обхвата на пожара няма.
Хората все пак успяват да бъдат извозени до мястото на огъня, където реално трудът им може да бъде полезен. Работата им е да разчистват отрязаните дървета, за да се създадат просеки, по които да минат водоноските, каза зам.-председателят на Български хелзинкски комитет Маргарита Илиева, която е на мястото като доброволец.
По тях трябвало да минат водоноските, но такива за момента нямало. Появила се обаче машина, която успешно разчиствала района, замествайки успешно усилията на доброволците. Така се получила отново ситуация, в която „повечето хора седят и гледат, нищо не правят”, допълни Калоян Станев.
Каква била функцията на техниката, описана от свидетелите като булдозер, също не било ясно – тя се движела „назад-напред”. Междувременно стана ясно, че прототип на пожарна, направен от танк, ще се включи в акцията следобед. Военният министър Аню Ангелов съобщи, че машината може да прокарва просеки с широчина от четири до шест метра и да гаси пожар.
Пожарът – под контрол, но не и овладян
На фона на разказите на доброволците, сутринта от МВР съобщиха, че има значителен напредък в усилията да се ограничи огънят над Бистрица. Макар и не напълно овладян, пожарът бил под контрол.
Главен инспектор Тодор Бързилов, началник на Националния оперативен център „Пожарна безопасност и защита на населението”, съобщи, че хеликоптери усилено обливат района с вода. Създадена е организация за разпределяне на хората по фронта на пожара и гасене. Направен е бил инструктаж на доброволците на място.
От МВР информираха обществеността, че за 12 часа са направени около 12 км просеки, по които да се движат доброволците и водоноските. За това свидетелства и кметът на София Йорданка Фандъкова, която огледала зоната на пожара от хеликоптер и видяла само едно огнище.
Вътрешният министър Цветан Цветанов заяви, че няма хаос при гасенето на пожара на Витоша. Тази вечер в Пловдив той коментира упреците срещу организацията при потушаването:
„Огромен поклон на всички тези,които вече над 50 часа не са спали, работят толкова тежък труд и всъщност да даваме подобна оценка на хаос... хората са много пренатегнати и са много изнервени,” каза вицепремиерът.
Саботаж?
Дисхармонията в спасителната операция и съществените разлики в наблюденията на доброволци и институции вече прокарвали и логично мнение сред хората, качили се на Витоша от добра воля – умишлено саботиране на потушаването.
Пред bTV бившият директор на парк „Витоша” Тома Белев заяви, че причината за възникването на пламъците без съмнение е човешка намеса. По всяка вероятност става въпрос или за бракониер, който е решил да запали цигара, или за някакво съвсем целенасочено палене, допълни той.
„Ако е умишлен палежът, в което почти всички вече сме сигурни, при сухи паднали дървета пожарът се развива много по-бавно, но ако се подпали зелената гора, иглолистните дървета са пропити със смола и горят като факли”, каза на пресконференция Александър Дунчев от международната природозащитна организация WWF.
По думите му ако днес не бъде ограничен фронтът, "ще стане страшно", защото хората няма да могат да работят поради високата температура.
Според еколозите за овладяването на стихията е необходима специализирана авиационна техника. Голяма част от нея обаче в момента е съсредоточена в райони с по-тежки пожари в Испания, Гърция и Португалия. Едновременно с това държавата отказа помощ от Израел, договорена в разговор между премиера Борисов и израелския му колега Нетаняху.