На днешния 9 май, на който Москва отбелязва Деня на победата, в интернет се появиха провокативни снимки на Докторския паметник в София, паметника на Васил Левски в Ловеч и на ген. Владимир Вазов в Сопот, на които те се виждат „украсени ” с надписи „Слава на СССР”.
Снимките бяха публикувани във фейсбук групата „Приятели на Русия”. След това обаче бяха свалени.
„Напомнихме на цяла България кой е спечелил Втората световна война и кой ни освободи от фашистко робство! Паметникът на Левски в Ловеч го избрахме, защото и той се бореше срещу робство и не бива да забравяме!”, пише над фотографиите потребителката Натали Митева.
Проверка обаче показа, че паметникът в Докторската градина е съвсем чист и по него няма доказателства да е бил изписван и почистван наскоро.
Подобни „вандалски актове” не е трудно да се направят с програми за обработка на снимки като „Фотошоп”, а е и далеч по-безопасно за извършителите, които в случай на реално подобно деяние рискуват обвинение в хулиганство.
Напоследък обаче немалко паметници бяха изписвани с боя – нещо, което според мнозина е вандалска проява, докато според други – начин за изразяване на гражданска позиция.
Особено честа „жертва” ставаше паметникът на Съветската армия в София.
При един от случаите, придобили най-голям отзвук, фигурите от композицията бяха превърнати в модерни герои от западната масова култура, а на постамента имаше надпис: „В крак с времето”.
При друг случай същият паметник беше боядисан в розово, а под него беше написано на чешки и на български: „България се извинява”. Алюзията беше с известния розов танк на чешкия художник Давид Черни, а датата беше 21 август – годишнина от нахлуването на войските на Варшавския договор в Чехословакия. Сред тях има и български войници.
При трети случай пък централната фигура на паметника беше оцветена в синьо и жълто – цветовете на украинския флаг. Контекстът на тази проява бяха събитията на Майдана в Киев.
Широкоизвестен стана и друг случай. При него Асен Генов от „Протестна мрежа” беше задържан заради оцветената в розово и лилаво скулптурна композиция пред централата на БСП на ул. „Позитано”.
Тогава случаят стигна до съда. В крайна сметка обаче Генов беше оправдан по обвинението в хулиганство.