Напрежение между прокуратурата и МВР и днес. Министерството отново предложи на бившия премиер и двамата му приближени да бъде повдигнато обвинение. Предложенията за обвиняването на тримата се внасят за втори път.

А съдия си направи отвод и така отказа да се произнесе по протоколите от претърсването на Борисов, Арнаудова и Горанов.

Европрокуратурата пък обяви, че разследва твърдения за измами с евросредства у нас.

Рано сутринта МВР отново внесе постановленията за повдигане на обвинения на бившия премиер Бойко Борисов, пиарката му Севделина Арнаудова и бившия финансов министър Владислав Горанов. От държавното обвнинение заявиха, че са получили папка с три постановления за привличане на обвиняеми. На листата липсвал подпис и име на разследващия полицай. От МВР контрираха: „Постановлението за повдигане на обвинение се подписва от наблюдаващия прокурор. За тяхно улеснение разследващите полицаи са изготвили и входирали проекти на такива, без подпис, за да може прокурора само да ги разпише, ако ги одобри. Същите са предоставени с придружително писмо, което е с подпис и печат“.

Софийският градски съд трябваше да разгледа исканията за одобрение за претърсванията и изземванията от домовете на Борисов, Арнаудова и Горанов. Съдията, обаче си направи отвод. Причината - бил е председател на съдебния състав, който е произнесъл осъдителна присъда срещ Цветан Цветанов, тогава зам.-председател на ГЕРБ.

Темата днес отново коментира и премиера, който даде нови подробности за показанията си пред прокуратурата.

„Българският данъкоплатец е платил за тази тишина на прокуратурата над половин милиард лева. И сега те се упражняват от сутрин до вечер дали е било правилно да го направят или не е било. Ами, факт е, че половин милиард от нашите пари са изтекли заради готовността на някои хора да поемат подкуп от 60 млн. Лв., ако е вярно всичко това“, каза Петков.

Причината той да свидетелства срещу Борисов, Горанов и Арнаудова е последният доклад на финансовата инспекция, който според премиера показва нисък контрол и възможна злоупотреба с евростредства.

Информация, която според премиера, ако достигне до тримата задържани в четвъртък би била повод те да опитат да унишожат документи.

От прокуратурата отказаха коментар.

Междувременно за първи път след акцията в домовете на Бойко Борисов, Севделина Арнаудова и Владислав Горанов, Европейската прокуратура потвърди, че разследва системна корупция, свързана с висши публични служители у нас.

Подробности не се уточняват.

Според регламента, нито един от 22-мата европейски прокурори в Люксембург не води разпити на лица. Те се извършват от делегираните обвинители в държавите-членки. У нас те са 9.

Всяко едно дело се наблюдава от трима европейски прокурори от 3 различни държави.