МВР ще съхранява предадените на КПП-тата декларации до до края на противоепидемичните мерки, а когато документът е доказателство по образувано досъдебно производство, то той ще се пази до приключване на съдебния процес. Това заяви днес министърът на вътрешните работи Младен Маринов, цитиран от БГНЕС.
По думите му четири държавни институции проверяват декларациите, с които се влиза или излиза от областните градове. Това са Националната агенция по приходите, Националният осигурителен институт, Агенцията по заетостта и Изпълнителната агенция „Главната инспекция по труда“.
Ресорният министър уточни, че личните данни в документите се обработват единствено за целите на Закона за извънредното положение, а събраните декларации се съхраняват в районните управления на МВР, на чиято територия са изградени КПП-тата.
Той беше категоричен, че достъпът до декларациите е ограничен до определен кръг лица при спазване на принципа „необходимост да знае“ и конфиденциалност. От Инспекцията по труда вече установиха несъответствия в подадените по КПП-тата декларации. Всички несъответствия в декларациите се предават на прокуратурата.
По данни на СДВР от общо 55 хиляди проверени декларации, в 3400 са установени несъответствия, при които хората са посочили, че отиват на работа, а нямат трудов договор. В тях 466 от деклараторите дори са регистрирани в Бюрата по труда.
До момента по данни на МВР са образувани над 200 досъдебни производства за посочване на неверни данни в декларациите. Очаква се КПП-тата в областните градове да бъдат отменени след 6 май.