МВР е започнало да проучва възможностите за изграждане на ограда по цялата граница с Турция, за да възпрепятства навлизането на имигранти в страната. Това обяви служебният вътрешен министър Йордан Бакалов след Националното съвещание на силовото министерство във вторник.
Той смята, че благодарение на „възпрепятстващото съоръжение" от границата ще бъдат изтеглени командированите преди повече от половин година полицаи, които трябва да са във вътрешността на страната.
„Лишаваме българските граждани от сигурност, от спиране на контрабандите. Гледайте какво се случва в Африка и трябва да се попитаме какво искаме за нашата държава. Над 1 милион бежанци има в Турция, естественият им път е през България. Всеки, който иска да влезе в нашата страна - има достатъчно КПП-та, може да мине по съответните процедури", коментира на свой ред главният секретар на МВР Лазаров, който вижда решение на дългосрочни проблеми в изграждането на съоръжението.
До момента страната ни е изградила 30-километрова ограда като основна мярка за ограничаване на бежанския приток. Сега идеята е да се направят още 131 километра „възпрепятстващото съоръжение", колкото е останалата част от границата с Турция.
Оградата ще е на стойност около 40 млн. лв. Според Лазаров стойността й ще се изпати само за година. 24 млн. лв. щели да бъдат спестени, след като полицаите, които сега са на границата, бъдат върнати на работа - по пътищата и в населените места с висока битова престъпност. Тяхната издръжка е 2 млн. лв. на месец.
Издигането на досегашните 30 километра ограда не мина без скандали. През пролетта назначена от премиера проверка установи, че тя би трябвало да струва малко над 5 милиона лева, вместо над 9.5 милиона лева.
В края на февруари bTV показа, че поръчка за една трета от цялата сума е насочена към фирма, чийто управител е председател на общинска структура на БСП. Освен това се оказа, че в проекта за 9,5 млн. лв. цената на материалите се оказа извън водещите критерии за избор на доставчици. Поръчката на режещата мрежа стана повод за спешна вътрешна проверка на Министерството на отбраната, която доведе до наказания за деветима висши военни.
Миналата седмица на Съвета по външните работи в Брюксел служебният министър Даниел Митов заяви, че ситуацията в Ирак заплашва директно сигурността на Европейския съюз и особено на България заради големия бежански потенциал.
По-рано във вторник пред БНР той коментира, че от Ирак се очаква бежанска вълна, по-голяма от тази, предизвикана от сирийския конфликт. „Спомняте си реакцията в България, когато стана въпрос за бежанци от Сирия. Представете си нещо удвоено или дори по-сериозно”, каза Митов.