Строго спазване на нормативната база и по-добро обучение на охранителите - това поиска главният секретар на МВР Светлозар Лазаров като мерки за предотвратяване на банковите и инкасови обири.
Гриша Георгиев е в охранителния бизнес от 9 години. Преминал е няколко нива на обучение преди да стане охрана на банка. Освен физическото присъствие, той трябва да бъде и добър психолог.
„Би ми привлякло вниманието човек, който има неадекватни реакции, но е дошъл да се обслужи в банковия клон. Влиза, излиза, носи издути джобовете. Това е горе-долу”, обяснява мъжът.
Националната асоциация на фирмите за търговска сигурност и охрана се грижи за 75 процента от банките у нас. Извършват икасова дейност и на над 8000 обекта.
След обирите редовно полицията констатира, че има съществени пропуски при охраната. И браншът, и МВР наблягат на подбора на кадри
„Най-важното е добро обучение, психическа устойчивост, една психо-физическа подготовка, която да дава много добро взаимодействие между психиката и физическите действия на лицето, за да може в един момент на риск в един миомент на много повишено емоционално състояние, той да реагира по най-правилен начин”, коментира Светлозар Лазаров.
По данни на МВР, от началото на годината досега са извършени 3 банкови обира, два от които вече са разкрити.