Почина българският певец, музикант и композитор Кирил Маричков. Трагедията се е случила при инцидент във врачанското село Селановци.
Трябвало е Кирил Маричков да има концерт с „Фондацията“, но при качване на сцената за проби на звука той се е спънал в куфари и е паднал, научи bTV oт свои източници.
Пред bTV кметът на община Оряхово каза, че е получил информация, че Маричков се е олюлял на сцената точно преди концерта.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
На място е повикана линейка. Музикантът е бил с тежка черепно-мозъчна травма. Починал е в линейката на път за болницата в Оряхово.
С огромна болка в сърцето музикантът Иван Лечев, който е бил с Кирил Маричков тази вечер, разказа подробности за трагичния инцидент.
„Аз го видях вече паднал. Ние всички си мислим, че той получи нещо, защото начинът, по който падна, беше без никакъв жест на самосъхранение. Всеки, който тръгне да пада, ще протегне ръце да се запази, нещо ще направи. Всички бяхме наоколо, но никой не беше достатъчно близо да може да го задържи. Падна на лицето си от метър и половина. Никой не може да оцелее след такова нещо. Просто душата ми се къса“, каза Лечев.
Той обясни, че са му казали, че Маричков се е спънал в калъфи на негови инструменти и оттам е тръгнал чак до другия край на сцената, където е паднал.
„Загубихме част от нас. Стана пред очите ни. Стана за секунда. Затова трудно се говори. Това трудно се забравя“, написа във Фейсбук музикантът Дони, който е бил заедно с Кирил Маричков във вечерта на инцидента в село Селановци.
Големият Кирил Маричков си отиде 19 дни преди да отпразнува своя 80-годишен юбилей на 30 октомври 2024 г.
Последното си интервю за bTV той даде в предаването „120 минути“ пред Светослав Иванов.
Припомнете си го тук:
А тази неделя интервю с великия музикант трябваше да бъде излъчено в „Главната роля“ в „120 минути“. В последното си неизлъчено интервю пред Светослав Иванов Кирил Маричков каза:
„Такива неща ми се случиха преди четири месеца, че станах фаталист. Даже си казвам, че с това, че ще празнувам 80-тата годишнина и го обявихме, май дръпнах много силно дявола за опашката. Случи се инцидент и се наложи от турнето, което правихме в САЩ, да замина за България обратно“.
Последното интервю на великия музикант ще бъде излъчено в неделя в „120 минути“.
Кирил Маричков е роден на 30 октомври 1944 г. Той е български певец, музикант и композитор. Най-известен е с участието си в рок групата „Щурците“. Гласът и китарата му създадоха спомени на поколения наред.
Кирил Маричков е потомък на видния български революционер и политик Георги Странски. Внук е на видния архитект Киро Маричков, а по майчина линия – на диригента Борис Левиев.
Баща му, Кирил Кирилов Маричков, учи право и дипломация отначало в Сорбоната в Париж, после в Лозана. Първи посланик е на България във Ватикана след 1989 г. Майка му, Ирина Левиева, е художничка.
Първите стъпки на Маричков на музикалното поприще са с рок формацията „Бъндараците“. Там свири на бас китара, а през 1967 г., след като „Бъндараците“ се разделят, Маричков и барабанистът Петър Цанков основават „Щурците“.
Най-големите си успехи като музикант и изпълнител Кирил Маричков постига именно с „Щурците“. Групата съществува 40 години, а името ѝ е избрано след конкурс в радио-предаване.
Спирани от концертна дейност цели три пъти, „Щурците“ изнасят рекордните над 30 000 концерта, издават десетки албуми и се превръщат в едни от най-големите звезди в българския рок през XX век.
Така са поставени основите на свободната музика в епоха, в която това не е лесно - началото на 90-те години.
Първоначално младите музиканти свирят кавър-версии или композиции на утвърдени поп композитори, но постепенно се ориентират към изграждането на собствено звучене, основано на авторски композиции, отличаващи се със стилово разнообразие –рокендрол, хардрок и прогресив рок.
Кирил Маричков е фронтмен, басист, певец и основен композитор на своята група. В списъка на създадените от него песни са хитове като „Рок в минало време“, „Вкусът на времето“, „Конникът“, „Клетва“, „Вълшебен цвят“.
„Щурците“ са един от съставите, наред с ФСБ, „Сигнал“ и „Ахат“, които могат да претендират за титлата „най-влиятелна българска рок група на XX век“.
Кирил Маричков се превръща в знаменитост, в емблема на свободната музика и свободния дух благодарение на таланта и силата си да казва това, което мисли.
С преустановяването на активната творческа и концертна дейност на „Щурците“, Кирил Маричков се отдава на солови проекти и обществени ангажименти.