Бившият финансов министър Муравей Радев не е канен към момента да заеме пост в евентуално служебно правителство. Това каза той в предаването „Лице в лице”, като уточни, че вече не му се занимава с политика.

Ако бюджетът за 2017 г. не бъде изтърбушен между двете четения, ако остане в сегашния си вид или близо до него, той създава стабилност следващата година, заяви Муравей Радев и добави, че много се съмнява, че в този парламент ще надделее разумът между народни представители, които не носят отговорност за своите решения.

„Цялата работа сега е насочена не толкова към едно или друго добро намерение, усилието е насочено към избирателя, повече гласове. Заради някой и друг глас повече, ще съсипят България”, коментира Радев.

Той допълни, че не одобрява оставката на Борисов и според него не е имало причина България да влезе в тази криза сега.

„Когато е налице политическа криза, икономиката страда. Когато гледахме бюджета преди да влезе на първо четене – имах много добри отзиви, много специалисти го приеха като разумен бюджет. Още тогава казах, че най-големият риск пред него е, ако ние сами си създадем политическа криза и сега последиците ще бъдат много неприятни за всички”.

Политическата криза се отразява на икономиката, а тази криза е изпъстрена с див популизъм, каза Муравей Радев. По думите му в момента се намираме във време, което е неподходящо за правене на бюджет.

Предстои второ четене на сегашния бюджет. Парламентът ще го приеме, но той е в насипно състояние, няма управляващо мнозинство, няма кой да защитава бюджта, няма съпротивителна сила, която да възпре популизма, който винаги се появява между двете четения, коментира бившият финансов министър.

Той определи парламентът като изоставен дом от собствениците му, където всеки може да влезе и да си вземе каквото си иска. Правителството е авторът на този бюджет, който си отиде. Как да защитава бюджета усърдно, след като някое друго правителство ще го изпълнява, добави още Радев.

Той каза, че не може да си спомни по-разюздан популизъм от този да е имало някога.

В парламента няма отговорност за тези решения, които ще вземат депутатите. Те биха могли да прокарат всички идиотщини, които чуваме. Не само бюджетът е заплашен, защото сега ще се създават плаващи мнозинства и може да си прокарват тези популистки искания – аз на тебе, ти на мене. Може така да бъде пробита разходната му част, че да заприлича на пита швейцарско сирене.

Това е едната страна на бюджета. Ако той бъде променен съобразно това, което чуваме, ще се нарушат балансите на публичните финанси. Тези разходи, за които говорят, увеличават дефицита, той става свръхдефицит, наказателна процедура от ЕС...

Този свръхдефицит се финансира с дълг. Тенденцията да се намалява следващата година дълга с около 2 млрд., заложена в този бюджет, ще се върне обратно на растеж на задълженията на България.

Това кара да се забавя икономиката, защото няма разумен човек, който да инвестира в такава икономика. И българските инвеститори спряха да разкриват работни места. Очаква ни замръзване на икономиката, спиране на икономическия растеж, по-малко работни места, по-висока безработица, по-ниски доходи. Това ще се случи, защото няма ли инвестиции, няма ли свежи пари в икономиката – тя спира, замръзва. В най-добрия случай произвежда онова, което досега е достигнала”.