Обмисля се възможността част от терените по Черноморието, които са в най-чувствителните зони, да бъдат отчуждени. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова във връзка със застрояването на плажовете и по-конкретно на плаж "Корал".

Проверяват се строежите по цялото Черноморие. 

„Там, където има нарушение на законите, ДНСК ще издаде своите указания и ще има спиране на строежи до въвеждането им във вида, в който са законни”, поясни регионалният министър.

Тя коментира решението на Върховния административен съд (ВАС), който позволи да се строи на територията на плаж „Корал“, без да се прави оценка на въздействието на околната среда. Аврамова обясни, че има въведена забрана за строителство там със заповед на Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

„Имало е обжалване на тази заповед, но през февруари 2018 г. ВАС е излязъл с окончателно решение, с което е потвърдил заповедта на МОСВ“, уточни министър Аврамова.

Инвеститорът на плажа „Корал” вече даде заявка, че ако има обезщетение, няма нищо против теренът да се предостави за обществена зона. Междувременно заради скандалите със строителството по морето България влезе и в световните медии. Със заглавие "Eко вандализъм на брега" Би Би Си разказва за строежи и разрушаването на дюни по морето у нас. Медията ползва снимки от социалните мрежи, публикувани от музиканта Васил Гюров, който е почитател на дивите плажове.

Апелативният прокурор на Бургас Любомир Петров отчете, че за разлика от чисто криминалното престъпление, каквото е унищожаването на дюните на къмпинг "Смокиня", при останалите строежи, които се проверяватq става въпрос за законни строителни разрешения.

"Предмет на проверка е доколко няма някакви нарушения на нормативната уредба и ако има такива, бъдете сигурни, че ние ще реагираме. Ще бъдем уведомени от РИОСВ и РДНСК, ако констатират те нарушения и ние ще реагираме с образуване на досъдебни производства", обясни Любомир Петров.