Въздухът в България е по-мръсен от други държави в Европа. Част от проблемите може да се решат с миене на улиците. Но колко често се прави това в големите градове?
Преди 10 ноември 1989 година столичните улици се миеха всяка вечер след 23.00 часа. И това все още се помни от софиянци.
Проблемът е в праховите частици. Виновен за тях е транспортът, твърди експерт по чистотата на въздуха. Той е на мнение, че по-честото миене на улиците ще донесе по-чист въздух в столицата.
„Твърдението за най-замърсена страна е вярно само по отношение на фините прахови частици, който е най-сериозният проблем за страната. Но при всички положения по-честото миене ще окаже благотворен ефект”, обяснява Георги Михайлов, началник отдел "Качество на въздуха".
Миенето на улиците зависи от графиците на фирмите оператори, от волята на кмета Йорданка Фандъкова и, разбира се, от финансовите средства, заложени в плана на Столична община.
„Миналата година в София улиците с масов градски транспорт бяха измити 3 пъти, улиците с обществена значимост, това са по-големите улици, бяха измити два пъти и вътрешно-кварталните улици - един път. Тази година волята на кмета е да се мият повече на брой пъти вътрешно-кварталните улици”, казва инж. Веска Георгиева, директор Столичен инспекторат.
За разлика от София, в европейските градове Рим и Брюксел миенето става доста по-често - до няколко пъти седмично, а в Мадрид е всяка вечер.