Сградата на СДС на столичната ул. „Раковски” 134 да стане музей на демократичните промени, ако бъде отнета от партията, след като десните не успяха да се преборят за място в парламента. Това предлага проф. Михаил Неделчев, един от основателите на СДС, чийто роден дом се намира само на 50 метра от входа на синята централа. 

„За пръв път влязох в тази сграда, в момента, в който тя беше дадена на СДС. Това стана с неочаквано щедър жест на Андрей Луканов.  В тази сграда всъщност се помещаваха управителните органи на СДС. За мен тази сградата си остава сградата на първото СДС, сградата на този мощен СДС,  който осъществи демократичните промени в България”, коментира той.

„Тъгувам за тази мощна коалиция, тъгувам за това, че при превръщането на този съюз в синя партия бяха прогонени по същество десетки хиляди хора, които бях изключително активни.  За мен това е драма и травма”, допълни проф. Неделчев.

Историята на сградата на ул.„Раковски” 134 в София е свързана с военния преврат в Алжир от 1965 година.  Алжир трябвало да бъде домакин на деветия световен фестивал на младежта и студентите. Но размириците там налагат избора на нов домкин и дата. Така София посреща световения фестивал на младежта и студентите през 1968 година. Изключително модерната за времето сграда е построена за целите на домакинството.

„Едно от решенията, които беше взето тук, беше да не се подпише Конституцията и тогава тези, които подписаха това решение, се самоотстраниха от СДС.  Това беше един от най-драматичните моменти”, спомня си проф. Неделчев.

„Тази Конституция не се подписа, защото тогава ние видяхме, че вътре има компромисни моменти, че има логически дупки, неща, които за в бъдеще ще бъдат капани, което и се случи”, допълни той.

По думите му още тогава е било ясно, че в Конституцията има поне 10 черни дупки, които ще поглъщат демократичната енергия занапред. 

Проф Неделчев вярва, че сградата на „Раковски” 134 не бива да бъде давана на друга политическа сила.

Според него би било добре тя да остане неутрална по отношение на актуалната политика и да стане музей на демократичните промени.

Историята на СДС с „Раковски” 134 започва с лозунга с „45 години стигат" върху сградата и е напът да завърши с посланието „Смешно е", използвано от сините по време на последните парлментарни избори.