Над 750 водачи са катастрофирали без участие на друго МПС. Основна причина остава отвличане на вниманието на шофьорите. Това заяви Малина Крумова, председател на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“, съобщиха от пресцентъра на ведомството.
Тя заедно с експерти на Агенцията и на областната дирекция на МВР-Бургас направиха инспекция на участъка от пътя Созопол – Приморско (включително кръстовището при с. Равадиново), където през изминалата седмица станаха две транспортни произшествия в два поредни дни.
Дадени са и предписания на Областното пътно управление за почистване на растителността и подобряване на маркировката на пътя.
Мобилните телефони стават все по-голям фактор за възникване на пътнотранспортни произшествия именно защото разсейват водачите. Затова и Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ провежда информационна кампания под мотото „Пиши, когато стигнеш“, която е насочена към превенция към ползването на телефон докато се шофира и в частност за пресичане на опасната практика водачите да четат и пишат съобщения на мобилния си телефон в движение.
„Виждаме един нов много опасен феномен – все повече хора се опитват, докато шофират да пишат или четат съобщения на мобилния си телефон. Това може да бъде сравнено на опит да шофираш със завързани очи, защото, ако се движиш с 80 км/ч и за 5 секунди отделиш поглед, за да видиш телефона си, вече си преминал приблизително размерите на едно футболно игрище със затворени очи“, обясни Малина Крумова.
ОДМВР Бургас стартира още една мярка за превенция – патрулни автомобили ще се движат заедно с пътния поток, за да контролират и регулират трафика по Южното Черноморие.
Високата скорост остава сериозен проблем и предпоставка за възникване на тежки инциденти. Затова в дните петък – неделя, когато трафикът е най-тежък, полицейското присъствие на натоварените отсечки ще е постоянен.
За първите 6 месеца на 2019 г. на територията на Област Бургас са регистрирани 179 пътнотранспортни произшествия. При тях са загинали 9 души, а ранените са 215. Фаталните инциденти са намалели с 50%, а ранените са с 49 по-малко в сравнение със същия период на миналата година.
Въпреки намаляването на негативната статистика, постигнатите резултати не са достатъчни, докато хора продължават да загиват по пътищата. Затова институциите инициират допълнителни мерки за превенция и призовават хората да карат внимателно, да тръгват отпочинали на път, да обезопасят себе си и децата в колата и да спазват ограниченията на скоростта.