Пожарът на българо-гръцката граница е овладян, а обстановката в района е относително спокойна. Припомняме обаче, че късно снощи огънят премина в наша територия.

По данни на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ през изминалата нощ на място са дежурили три противопожарни автомобила и над 30 служители от регионалната дирекция за пожарна безопасност в Благоевград.

По-късно днес предстои наблюдение с дрон, за да се установи има ли активни фронтове на пожара в посока към българска територия.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

И днес отново акцентът беше върху безопасността на всички, които са на границата ни. Припомняме, че в този район не е възможно да се гаси по земя, заради военните мини в района, останали от времето, когато там е била старата отбранителна линия „Метаксас“.

Тодор стопанисва старата гранична застава в подножието на Славянка, която вече е превърната в хижа. Той познава района на планината и историята за Гражданската война в Гърция, когато се предполага, че мините са заложени в земята.

„По правило, минните полета трябва да се обозначат, да се знаят къде са и след това да се разминират. Тези мини са разхвърляни из цялата планина Али ботуш, само че в гръцка територия, не в наша“, обяснява хижарят Тодор Балтаджиев.

Мините остават предизвикателство за пожарникарите и за военните, които дежурят в района на огнището.

„Проблемът с минираната зона се оказа голям, защото нямаме никакви предоставени карти.

Противопехотните мини са бакелитови и не могат да бъдат засечени от метал детектори. Не е лесно разминирането, а силно пресеченият терен допълнително затруднява разминирането“, обяснява майор Борислав Войнов, от Трети механизиран батальон на Трето бригадно командване в Благоевград.

Докато бере чай в планината, преди двайсетина години, Тодор сам се натъкнал на мини. Видял на поляната четири противотанкови мини. Предполага, че в района има и противопехотни мини. 

„Те не се толкова много, но ги има. Не само това, те са ерозирали от времето и са много опасни“, категоричен е хижарят Тодор Балтаджиев.

Според него на българска територия мини няма.