Спокойна е обстановката с пожара на българо-гръцката граница, но борбата с огъня продължава. В сряда той навлезе за кратко на наша територия и уплаши хората в близките села.

Огънят е овладян, но пожарникарите полагат усилия за недопускане на разпространяването му отново. Ситуацията се усложнява заради мините в района и лисата на карти с информация за тях.

През изминалата нощ са дежурили три пожарни коли и над 30 служители от пожарната в Благоевград. Включиха се още горски служители и военни. 

„Снощи до 23:30 ч. бяхме горе на терен, във високото, в много труден терен, труднопроходим. До 23:30 ч. всичко беше потушено, хванахме огъня на самата бразда. От самата просека нагоре всичко вече е мини, което не позволява да се влиза навътре. Всички до последно се борихме да не влиза огънят в България и успяхме да спечелим тази битка“, разказа зам.-областният управител на Благоевград Христо Ангелов, който беше на терен през целия ден в сряда.

Дъждът през нощта също е помогнал за овладяването на огъня и в момента тлеещи огнища има само на територията на Гърция. 

Направена е голяма противопожарна просека. На определени невралгични точки са разположени екипи. 

Притесненията на горските служители са, че към момента могат само да наблюдават огъня от граничната бразда, без да участват в гасенето.

„На място са колегите от горското стопанство, от Югозападното предприятие също ни изпратиха подкрепление. Колегите от противопожарната охрана са на линия, цяла вечер давахме допълнителни дежурства. Пожарът вчера се разпали от факта, че на гръцка територия гореше северният скат. Към обяд ситуацията там се влоши, започнаха гръмотевични бури, свалиха цялата техника и пожарът прехвърли при нас. Ние бяхме подготвени за такава ситуация, но въпреки всичко виждаме колко е трудно в гората да се вземат такива мерки“, каза инж. Пламен Поюков.

Огънят предизвика паника сред хората в близките погранични места. Най-напрегнато е било в района на планината Славянка – селата Петрово, Голешово, Търлис, Крушево.

По-късно днес предстои наблюдение с дрон, за да се установи има ли активни фронтове на пожара в посока към българска територия. На място пристигна и вътрешният министър Калин Стоянов. Имаме пълна готовност за изпращане на летателна техника, ако ситуацията го наложи, каза той.

„Идеята на тези хеликоптери е да свалят огъня ниско долу. Оттам нататък само хората на терен могат да го погасят, но на първо място е безопасността на хората и никой зад мен няма да допусне там, където има минни полета да има човешки крак“, заяви министърът.