Фондация "Антикорупционен фонд" сезира прокуратурата за таксите за задължителната дезинфекция на колите по границата с Турция. Услугата вече шеста година е поверена на частна фирма от Агенцията по безопасност на храните.
Според сигнала на Антикорупционния фонд до прокуратурата, през тези години фирмата е спечелила 27 милиона лева, но държавната агенция няма право да отстъпва тази регулирана от закона задължителна дейност на частна фирма.
От Агенцията по безопасност на храните обаче отговарят, че няма законова пречка това да се прави от външна фирма, а от сключването на договора до сега, в държавния бюджет са постъпили почти 53 милиона лева.
На входа на България, между европейското и българското знаме от една страна и турския флаг от другата страна , всяко превозно средство, влизащо у нас, задължително минава през система за дезинфекция.
Услугата се заплаща. 5 лева на кола и 30 лева на камион. Без пари минават само превозните средства, регистрирани на хора с увреждания.
Парите се събират от частна фирма, с която държавата сключи договор през 2013 г., последван от скандал и оставка на тогавашния шеф на агенцията по храните. Със сделката се зае прокуратурата, но разследването не откри нередности. И през 2015-та година, фирмата заработи отново, с благословията на държавата.
Необходимостта от дезинфекция по границата, българските власти аргументират с множеството болести по животните, които върлуват на територията на Турция.
6 300 огнища на опасни заразни болести има в южната ни съседка за пет години.
За фермера Петър Вангелов проникването дори само на една зараза, като шап например, би ликвидирало стопанството му. Според него дезинфекцията е задължителна.
В писмо до bTV от Агенцията по храните обясняват, че срещу цената, която се заплаща, частникът извършва цялостна дезинфекция, поддържа съоръжения, софтуер, плаща заплати и купува препарати.