Повече от половината българи предпочитат да подават документите си на гише, а останалите го правят електронно - това показва проучване, огласено от пресслужбата на Министерския съвет. 

Най-масово използваните от гражданите и фирмите административни услуги са на общинските администрации, МВР, Националната агенция за приходите и Националния осигурителен институт, според данните. 

Най-честите потребители на административни услуги са хората между 44 и 55 години. Повече са жените, отколкото мъжете, сочи още изследването.

След като цял час Невена чака на гише, се оказва, че за да си свърши работа, трябва да отиде на друго гише. Там отново чака близо двайсет минути.

„Всеки път идвам тук, за съжаление, и се надявам това да се промени. Надявам се електронната помощ за нас, гражданите, да бъде на по-високо ниво. Въпреки че тук работят доста добри професионалисти, но това ще ни спести доста време и усилия“, обясни Невена.

Киберекспертът Любомир Тулев казва, че въпреки огромния брой от електронни услуги, който държавата предлага, немалка част от тях изискват гражданите все пак физически да посетят дадената институция.

„Един елементарен пример при смяна на работа - работодателите изискват често свидетелство за съдимост. Макар да бъде електронно, за да подадеш такова заявление, трябва да имаш допълнителен удостоверителен механизъм – било то квалифициран електронен подпис, или ПИК, издаден от НАП или НОИ, което се налага физически да посетиш тези институции“, посочи Тулев.

Все пак от 2017 година насам се отчита ръст при използването на електронните услуги.