Ако реформата не бъде завършена, ако не бъде доведена до законодателно ниво, има опасност в България да се установи тиха диктатура на прокуратурата и тогава всеки, който е против реформата, да бъде ударен по всяко време за всяко нещо. Това каза в предаването "Тази сутрин" депутатът от ГЕРБ Методи Андреев и допълни:
"Реформата, както стартира, има своето значение. Има едно максималистично виждане за реформата – ние казваме, че една реформа има смисъл да бъде започната само ако бъде завършена, но в българските условия при тази политическа воля е ясно, че тази реформа ще бъде започната, а дали ще бъде завършена зависи от това дали ще се запази единството на коалицията".
Българският парламент в своето огромно мнозинство гласува точно обратното на това, което беше препоръчала Венецианската комисия, коментира Андреев:
"Тя беше препоръчала бройката на съдиите, избирани пряко от съдии, тук не включваме председателя на ВКС и на ВАС, да бъде повече от парламентарната квота, а обратното - прокурорската квота да има отчетност на прокуратурата. Това, което се случи – стана точно обратното.
Съдът ще избира съдиите, но проблемът е, че като ги избере, тези хора не изпълняват като бройка препоръката на Венецианската комисия – т.е. квотите на съдиите, пряко избрани, да бъдат повече от парламентарната квота.
„Венецианската комисия е един авторитетен орган. Това, че българският парламент не го уважи, си е наш проблем. Отдавам го на една лоша коалиционна култура".
Това, което се случва в Реформаторския блок, е един знак, защото това управление дойде като дясноцентристко, каза още депутатът.
"Ако Реформаторският блок смята да напуска управлението, той трябва да прецизира час по-скоро своята позиция. Говоренето на отделни представители на Реформаторския блок не дава яснота каква е позицията на целия блок.
Ако една от двете партии напусне управлението, то е сериозно уязвено. Това е много опасно и за самата ГЕРБ. Ако не се проведат разговори, ГЕРБ може да попадне в капана на останалите парламентарни групи”, заяви Андреев.
Според него партньорите на България следят кои са гарантите на тези реформи. „Самият РБ не функционира като единна политическа партия. В този парламент трябва да се направи много важна стъпка – електронното гласуване. Ако РБ напусне ядрото на коалицията, как ще прокараме тази фундаментална стъпка? Призовавам за прецизност на РБ и умереност и търпение в ГЕРБ”, заяви Андреев.
Той обясни, че не е гласувал за точката, която променя квотите, при които се е подписал на първо четене и през третото гласуване ще се въздържи за цялата точка, защото не е съгласен да гласува текстове, които са в противоречие с Венецианската комисия. „Не е времето за оставки. Това няма до доведе до създаване на алтернатива на това управление. Губи се идентичността на управлението”, каза още Методи Андреев.
Той призова за прецизност в позициите на Реформаторския блок и умереност и търпение в позицията на ГЕРБ – това е ключът към прокарването на тези политики, които сме започнали.