Националният съвет за закрила на детето ще обсъди мерки за закрила на децата бежанци. В България за първи път има такава огромна вълна от деца-бежанци.

Целта е да се подобри координацията между институциите, които следят за спазването на правата на децата, в специфичната им работа по грижата за малките бежанци. Затова покана за участие имат президентството, парламента, омбудсмана, Агенцията за бежанците, Българския червен кръст, Върховния комисарият за бежанците на ООН, както и неправителствени организации, които работят с тази група деца.

Акцент са здравните, образователни и социални потребности на децата на бежанците. „Ако тези хора бъдат държани на ръба на мизерията, ако те не могат да се интегрират, ако с децата им не се работи и те не ходят на училище, ако не се намалява агресията - да, разбира се, всичкото това накуп, би могло да бъде рисков фактор за престъпността”, обяснява социалният експерт и доброволец Деница Сачева.

По думите й, в бежанските центрове има нужда от социални работници, от психологическа помощ, от лекари, фармацевти, учители.

„Някак си децата като че ли са станали вече възрастни. Вижда се в очите им една мъдрост, защото страданието носи много болка и печал, но понякога развива по начин, по който нито един от нас не подозира”, споделя Сачева.