Мажоритарният вот, поискан от протестиращите, не би бил изход от политическата криза в страната. Мнението е на американски политолог, проследил политическите процеси у нас от зората на демокрацията.
Робърт Филипс е в България от 1991 г. Преподава политология в Американския университет в Благоевград. Протестите в България той оприличава с движението „Окупирай Уолстрийт” и гръцките стачки.
„Никога не е късно за протести. Всяко общество има определени проблеми, някои от проблемите в България са на дневен ред от дълго време. При всички протести трябва да има искра, която да разпали народното недоволство. Хората са ядосани и се противопоставят на системата. Това е приликата с „Окупирай Уолстрийт”. Хората смятат, че системата не работи за тях”, обяснява Филипс.
На въпроса какво ще се случи, ако протестиращите не определят ясно проблемите и исканията си, политологът отговаря, независимо дали ще има избори и кой ще дойде на власт – най-важното е да се решат проблемите в съдебната система.
„Аз смятам, че съдебната система е в центъра на проблемите, които виждаме. Искам да видя консенсус на политическите партии на кръгла маса независимо кой спечели изборите проблемите на съдебната система да бъдат решени. Трябва да я реформирате не заради Брюксел, а заради вас. Иначе може да проведете колкото искате избори, но нищо няма да се промени”, допълва американският преподавател.
Филипс не вижда решение в провеждането на мажоритарни избори, както бе поискано от хората на улицата.
„Ще бъде истинско бедствие. Сега имате 4-5 партии. С мажоритарна система ще имате 240 малки държави, от всяка община ще излъчите по един малък крал. Това ще върне България във феодалния строй. После ще видите това явление и в парламента. Знам, че хората искат персонална отговорност, но мажоритарната система не винаги го гарантира, от опит го казвам. 51% от хората имат своя представител, а 49% нямат към кого дори да се обърнат. Ако протестиращите дефинират проблемите, ще видят, че това са съдебната система и регулаторите”, казва още Филипс.