Начинът, по който беше взето това решение за орязване на социални права и на полицаите, и на военнослужещите, демонстрира неуважение от страна на институциите към полицаите и военнослужещите. Няма как едно решение, което орязва толкова социални права, да се вземе по този начин – без диалог, без комуникация. Това заяви в предаването "Тази сутрин" омбудсманът Мая Манолова.
Това на практика нарушава и принципите на добро управление, защото от институциите и от държавата се очаква прозрачност и предвидимост при вземането на решения, допълни омбудсманът.
Аз вече бях сезирана и от полицаи, и най-вече от съпруги на полицаи, защото проблемът се отнася до семействата на полицаи и военнослужещи, и до надзиратели в българските затвори – бих изпълнила своята мисия да посреднича между институциите да постигнат споразумение по тази изключително важна тема, допълни Мая Манолова.
Премиерът да компенсира дефицита на уважение
"С интерес ще наблюдавам и срещата на премиера с полицаите. Очаквам той да компенсира този дефицит на уважение, който демонстрираха институциите към служещите в сектор „Сигурност”.
За мен по-притеснителното е, че не бяха проведени необходимите разговори, нямаше диалог между синдикалните организации, между съсловните организации, между редовите полицаи и представителите на властта – т.е. това решение се взе внезапно и доколкото съм информирана беше съобщено внезапно на десетките хиляди полицаи, военнослужещи, надзиратели, служители на службите. Става дума наистина за много хора и за техните семейства".
Правилата важат за всички и мисля, че в този смисъл полицаите не дават добър пример в случая, в който си позволяват да започнат протестни действия без да спазят предвидените в закона процедури.
Диалогът, когато става дума за важни решения, е задължителен и това е което трябва да поправи според мен днес правителството и специално премиерът Бойко Борисов.
Във връзка с предишната й работа, Манолова каза, че й липсва Народното събрание, защото „парламентът, парламентарната битка, законодателството, парламентарният контрол, бяха моята душа и моята стихия, но избрах да се занимавам с друга мисия, с друга битка, която е много по-важна – тази за правата на българските граждани и се опитвам от първия ден да го правя достатъчно отговорно, адекватно и надявам се успешно”.
За хаоса с предаването на изборните протоколи
Мая Манолава донесе в студиото на "Тази сутрин" папка, с която опровергава седем неистини, които са се чули във връзка с Изборния кодекс.
„Първо не е вярно, че броят на членовете на ОИК в София е намален – той беше 19 и по действащия преди това Изборен кодекс, приет от друго мнозинство, той беше 17 по действащия преди това закон за местните избори.
Второ – за този текст - 19 души в ОИК, са гласували през 2010 г. представителите на ГЕРБ, на Синята коалиция, на партия „Атака”, след това на БСП и на ДПС, т.е. е приет с консенсус без възражения от никоя друга политическа сила.
В закона има две възможности за увеличаване състава на ОИК – едната е в преходните разпоредби, където е решението на ЦИК по искането на Фандъкова да бъде увеличен двойно съставът на ОИК, което е отхвърлено. Второ, законът дава възможност да бъдат назначени изборни експерти и тук е искането и решението на ЦИК да назначи 136 сътрудници само за приемане на книжата в изборната нощ".
Тези експерти са назначени, но не са били впрегнати в целия процес по приемане на изборните книжа, каза Мая Манолова и допълни:
„Аз бях в „Арена Армеец”, защото там бяха нарушени човешки права. В Изборния кодекс не пише, че хората трябва да бъдат заключвани на стадиони или в спортни зали, в Изборния кодекс не пише, че трябва да бъдат сгрешавани протоколи, че трябва да бъдат отваряни чували, че не трябва да се снабдяват секционните комисии с принтери, с хартия, с тонери. Там не пише, че трябва да се крадат гласове от едни и да се дават на други партии.
Колкото и да се опростяват изборните протоколи – там винаги ще има една графа, в която ще бъдат написани имената на партиите и друга графа, в която ще бъдат написани получените гласове. Ако това не може да бъде отбелязано коректно от секционните избирателни комисии, аз трудно мога да дам рецепта".
Отидох да чуя хората, тъй като имах сигнали, че, условията са нечовешки, че хора, които искат да напуснат зала „Арена Армеец” са заключени там, каза Мая Манолова и уточни:
"Ходих три пъти на мястото на събитието в деня след изборите и според мен, ако отговорните институции, вместо да си прехвърлят топката на отговорността и с това да дестабилизират ситуацията, бяха дошли там, с общи усилия може би щяхме да накараме шефката на ОИК да включи тези 136 експерти в изборния процес".
Манолова обясни, че в резултат на нейното настояване ЦИК е взела решение и е изпратила 20 експерти, които са се включили в приемането на изборните книжа и сагата е приключила.
В Изборния кодекс или в Закона за МВР не пише, че полицаите са подчинени на шефовете на избирателни комисии, че те могат да препятстват влизането и излизането в една спортна зала по заповед на шефа на софийската избирателна комисия. Тук наистина имаше превишаване на права и хората, които се считат за незаконно задържани в спортната зала "Арена Армеец" имат своите основания да сезират прокуратурата.
За имунитета на Волен Сидеров
Във вразка с искането за сваляне на имунитета на Волен Сидеров, Мая Манолова заяви, че е по-интересен въпросът дали изобщо е поискано разрешение от Цецка Цачева за арестуването на Сидеров. Според нея, ако такова е поискано - в конкретната ситуация би могло то да бъде дадено.
Свалянето на имунитета и даването на разрешение за задържане е закъсняло, смята Мая Манолова.
"Ако сега се пристъпи към задържането на Волен Сидеров наистина ще се породят много въпроси - дали се прави, защото той може да се укрие, да извърши друго престъпление, както формално е записано в закона. Все пак той е народен представител и мисля, че тези предпоставки по отношение на него не съществуват. Най-много отново да се стигне до героизиране на неговата личност, което със сигурност не е целта.
Разговорът за депутатския имунитет е достатъчно сложен. Тази поправка, ако сега бъде направена ще влезе в Конституцията като поправката „Волен Сидеров”, а това е един класически институт на Конституционното право, който е възникнал през 17-ти век, за да защитава членовете на парламента от краля, за техните гласувания в парламента, така че той има своя дълбок смисъл да защитава основно представителите на опозицията при тяхната парламентарна дейност. Аз лично съм за това да се мисли в посока ограничаване на депутатския имунитет, но нека това да се направи спокойно, с участието на експерти конституционалисти, а не прибързано, както сме свикнали да вземаме всякакви важни решения.
За работата на омбудсмана и решените проблеми
Мая Манолова съобщи, че част от проблемите, с които се е заела, вече имат своето решение. Като пример тя даде молбата на родители на деца с кохлеарни импланти. Още в първия ден те са отишли заедно в Министерство на здравеопазването и за 10 дни са изработили решение, което институциите са бавили повече от 10 години, а именно поддръжката на външната част от този кохлеарен имплант да се поема от Касата, обясни омбудсманът и допълни, че родителите на деца с напълно загубен слух ще могат да разчитат на държавата при плащането на суми от 10-15 хиляди, които са жизненоважни за техните деца.
„Амбицирана съм да встъпя пълноценно в длъжност, да свърша цялата работа, да отговоря на всички жалби, да се срещна с всички хора, които искат да ми изложат своите проблеми, на това съм посветила изцяло своето ежедневие".
Манолова съобщи, че се ангажира с проблема на родителите на децата с диабет, които настояват инсулиновите помпи и консумативите за тях да бъдат поети от държавата.
Бездушието на администрацията много често създава проблеми пред родителите, пред децата, пред хората, които страдат от различни заболявания, коментира Моя Манолова.
За личната битка с болестта
Мая Манолова съобщи, че от юни месец се бори с една болест. Според нея това, което интересува хората е дали е в добра кондиция и дали е способна активно и енергично, да защитава техните проблеми.
„Мисля, че го правя – всеки един ден, всеки един час в моята работа като омбудсман. Готова съм да коментирам сред хората, които имат подобни проблеми, за да им дам кураж. Иначе по никакъв начин не искам да бъда съжалявана, щадена или нещо да ми бъде спестено”.
Мая Манолова благодари за подкрепата на близките си, на мъжа до себе си, на дъщеря си, на приятелите си, както и на тези, с които чисто служебно се срещат всеки ден и които са направили много за нея в чисто човешки план:
„Мисля, че всеки може да се пребори, ако среща такава подкрепа – приятели, фризьорския салон, моите близки, моите роднини”.