Седмица след инцидента с взривения трансформатор, който разруши част от блок в Бургас, в града тръгнаха мащабни проверки на други такива съоръжения.

Оказва се, че за трафопостовете с пълна сила важи поговорката "Много баби - хилаво бебе", защото нито една институция не проверява състоянието им, след като веднъж вече са поставени. И пожарната, и здравните власти правят проверка само при въвеждане в експлоатацията на съоръженията, дори и от тогава да са минали 50-60 години. Причината - те не се водят обекти с обществено предназначение.

Общините пък разчитат електроразпределителните дружества да правят профилактични прегледи, тъй като съоръженията са тяхна собственост и са под специален контрол.

Целта на проверките, които започнаха днес са две. Първата - да установят безопасни ли са помещенията и разположените в тях съоръжения. И втората - след като станат ясни резултатите, от общината се надяват да инициират законодателни промени, така че и държавата да може да осъществява постоянен контрол върху опасните съоръжения.

След като бяха екипирани и минаха инструктаж в EVN как се влиза в трафопост, експертите тръгнаха на обиколка. Достъпът на медиите остана ограничен. Първият набелязан обект - кооперация, строена преди 62 години. Трафопостът в нея е на същата възраст.

Проверките трябва да установят още има ли опасност за хората, които „съжителстват" с трафопост. Задачата на здравните инспектори е да „чуят” шумовите вибрации и да преценят риска от електромагните полета.

Поне в първите проверени обекти фрапиращи нарушения не бяха открити.