Разликата от 800 000 души, която се появи в списъците на ГД ГРАО и НСИ за референдума, се получавала от това, че статистическият институт брои гражданите, които се намират на територията на страна, но не и тази, които имат право на глас, но в момента не живеят в България. Това обясни регионалният министър Лиляна Павлова на пресконференция.
Тя допълни, че определянето на липсващите хора като „мъртви души” е спекулация. „Това са живи хора, български граждани, имащи право на глас, независимо от това къде се намират по света. Нямаме право да ощетяваме конституционните им права и никой не може да си позволи да ги заличи от избирателните списъци”, каза още Павлова.
По думите й от 6,9 млн. избиратели има 668 столетника, от тях на над 110 години са 56 човека. „Написахме писмо до всички общини, където са регистрирани тези хора, за да проверят още веднъж дали тези хора са живи и ако са починали, да изискат смъртен акт”, каза министърът. И уточни, че без смъртен акт те не могат да отпаднат от списъците.
По данни на националната статистика към 31 декември 2011 г. населението на България е 7 327 224, напомни председателят на НСИ Ренета Инджова. От тях на 18 и повече навършени години са 6 145 788 души. Изчисляването на броя на населението и неговото разпределение по административно-териториалните единици се извършва на базата на настоящия адрес на хората, каза Инджова.
„В националната база данни в ГРАО има записи на всички български граждани с избирателни права, независимо дали те се намират понастоящем в страната или пребивават в чужбина и те са 6 949 120 души”, обобщи шефът на НСИ.