Заглавието на репортажа „Сирийска мозайка” на репортера Марина Евгениева и оператора Иван Филчев, е буквално, защото те са се опитали да покажат случващото се вътре в Сирия, целият конфликт, всички участници в него, през историята на едно много древно и традиционно за страната изкуство, а именно сирийската мозайка. Това разказа в предаването „Тази събота” репортерът Марина Евгениева и допълни:

„Сирийската мозайка е традиционно изкуство още от византийско време. Това са тези мозайки от много ситни, малки камъчета, които едно време са изобразявали природни картини, свещени текстове от Корана, икони дори. Днес от тези мозайки гледат разплаканите очи на майките, гледат, гледат децата, които живеят в бежански лагери, на тези мозайки се виждат самолетите, които бомбардират и историята е доста променена”.

Операторът Иван Филчев каза, че е имал усещане на предпазливост по време на снимките, тъй като в този град има поне по 10-15 атентата годишно. Той разказа, че са били задържани за два часа в турско управление на полицията и на войската. Причината е, че е искал да заснеме деца в града, снимал е автобус, пълен с деца, но се е оказало, че зад него е полицейското управление. Накарали са го да изтрие кадрите. Само преди две години на това място се е взривила кола бомба. Полицаите не са се държали грубо, не са били агресивни, били са любезни, каза още той.

Сирийска неправителствена организация събира доказателства за престъпленията по време на продължаващата четвърта година война в страната. Вече над 120 папки с документи са предадени на международни правозащитници.

От около година и половина на няколко километра от Сирия, в южна Турция, град Рейханли работи организация, която документира военните действия, бомбардировките, убийствата, случаите на изчезнали хора, изтезания, блудства. Двама съдии, адвокат и съдебен лекар събират доказателства за престъпленията срещу сирийския народ. От офиса на „Ориент - център за документация и човешки права" документите отиват в международните правозащитни организации.

„Когато сирийската опозиция освобождава някакъв район, първото нещо, което правят, е да влязат в полицейските управления и офисите на държавна сигурност и да вземат документи, особено секретните документи, от които се вижда ясно кой е издавал заповедите”, разказва Ибрахим Хаджи, от „Ориент - център за документация и човешки права"

В момента организацията се опитва и да идентифицира загиналите, които са погребани на територията на Турция. Още от началото на военните действия в града са докарвани много ранени, част от които са починали в болниците. В офиса се регистрират и ражданията и сключените бракове на сирийците, които живеят извън страната. Само в района на провинция Хатай бежанците са 100 хиляди.

„Почти всеки ден влизат нови хора през границата. Ако кризата се задълбочи след началото на руската намеса и броят им се увеличи ще ги посрещнем, както сме посрещнали и предишните. Политиката на Турция е отворена към бежанците. Това е човешка трагедия и затова ние приемаме хората”, каза Хюсеин Юмушак, зам.-кмет на Рейханли.

В близост до границата вече се образуват и нови, временни лагери, където хората са принудени да живеят в мизерни условия, докато за тях се освободи място в официалните бежански центрове.

"Сирийска мозайка" - гледайте в bTV Репортерите тази вечер.