„Усилията трябва да са насочени към това да не се стигне до регионална ескалация, международната общност да търси решение и на хуманитарната криза в Газа. За нас е важно, че се срещнахме със семейства на заложници. Стана ясно, че сред отвлечените от „Хамас“ има двама заложници с български произход“.

Това каза вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел след връщането на българската делегация от Израел.

„Бих искала да кажа, че това е информацията, която можем да споделим. Продължаваме да правим всичко необходимо да се стигне до освобождаването на заложниците. Няма нищо по-благородно от спасяването на човешки живот“, добави тя.

Мария Габриел и Николай Денков
Снимка: bTV

Габриел уточни, че когато има повече информация, която не застрашава живота на заложниците, тя ще бъде обявена.

„Солидарност, благодарност и координация – така бих определила посланията, които днес с премиера Николай Денков предадохме на държавата Израел. Благодарна съм за топлото посрещаме. Изразяваме своята солидарност с Израел и осъждаме терористичните атаки на „Хамас“ и всички да призовем за незабавното освобождаване на заложниците. България успя да евакуира своите краткосрочно пребиваващи сънародници и 36 граждани и членове на техните семейства бяха в първата група, евакуирани от Ивицата Газа“, посочи тя.

Още в средата на октомври изданието The Wall Street Journa съобщи, че сред заложните на „Хамас“ вероятно има поне един български гражданин. Изданието посочва, че България не е в списъка със страни, чиито граждани са изчезнали, но нейното правителство силно подозира, че поне един гражданин е бил отвлечен.

Тогава премиерът Николай Денков заяви след заседание на Съвета по сигурност, че няма потвърдена информация за български заложник в Газа.

Николай Денков
Снимка: bTV

„Повече информация за заложниците няма да изясняваме, тъй като това може да застраши животът им. По тази тема няма да говорим, докато няма разрешение от Израел“, уточни днес министър-председателят Николай Денков след кацането си от Израел.

Над 240 са отвлечените от терористичната групировка „Хамас“ хора от Израел, след нападението то 7 октомври. Премиерът Бенямин Нетаняху е категоричен, че прекратяване на огъня няма да има, докато те не бъдат освободени.

„Казваме това както за нашите врагове, така и за нашите приятели. Ще продължаваме, докато не ги победим“, посочи той.

Николай Денков с Бенямин Нетаняху
Снимка: bTV

„Държавата Израел и израелският народ имат пълната ни подкрепа, с вас сме“. Тази позиция изрази премиерът акад. Николай Денков по време на срещите си с министър-председателя на Държавата Израел Бенямин Нетаняху и президента Исаак Херцог в рамките на еднодневна визита в Ерусалим.

„Разбираме вашите права да защитите Държавата Израел и народа си. Имате пълното право да се борите срещу терористите, защото това, което направиха, е невъобразимо. „Хамас“ и цялата му военна и административна структура трябва да бъдат изкоренени, защото в противен случай няма да има траен мир“, каза още премиерът.

„Благодаря Ви, г-н министър-председател. Вие изразявате в голяма степен и нашата позиция, че ние водим не само нашата война, но водим битката на цивилизацията срещу варварството. Ако цивилизацията не успее, варварството ще успее. Това виждаме през XXI век. Това е не само нашата битка, но и вашата битка“, коментира министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху при срещата си с българската делегация.

В рамките на визитата си в Ерусалим премиерът се срещна и с роднини на отвлечени граждани в Газа. „Ще направим всичко възможно, за да помогнем. Това е кошмар, хуманността е важна. Трябва да останем заедно", обърна се към тях Денков след  разказите им за случващото се.

Възпоменателна церемония за загиналите от терористичните атаки срещу Израел, започна в столичната синагога.

На събитието, организирано от организацията на евреите в България "Шалом", се проведе и молитва за здравето и освобождаването на взетите за заложници от "Хамас". А в синагогата останаха свободни места за тези, чиято съдба все още остава неясна, докато са държани в плен.

Молитва 30 дни след войната в 30 снимки:

Българската държава може да помогне на заложниците от български произход в плен на „Хамас“, като им издаде български документи за самоличност, обясни вицепрезидентът Илияна Йотова, която присъства на молитвата.

Снимка: Ладислав Цветков

„Ако те са с български произход и все още нямат български документи, смятам, че това е наша първостепенна задача час по-скоро да го направим. Още повече, че практиката показва, че по-лесно се освобождават тези, които имат двойно гражданство“, допълни тя.

„Никога не трябва да свикваме с насилието. Терористите по света ще срещнат нашият твърд отговор. Трябва да сме нащрек за всички прояви на антисемитизъм. Преди години една възрастна жена, преживяла холокоста, беше убита в центъра на Париж, само защото е еврейка. Аз съм горд представител на народ, който преди 80 години защити евреите“, коментира още Йотова.

„Ако с молитви можем да помогнем за връщането на заложниците, всеки ден ще правим. Събитието днес е в съответствие с еврейската традиция – 30 дни, след като почине наш близък, ние се събираме, за да се помолим за душата му. На 7 октомври бяха убити над 1400 души. Днес ще почетем тяхната памет и ще се помолим за здравето на отвлечените 240 заложници“, каза председателят на Организацията на евреите в България „Шалом“ Александър Оскар.

„На 7 октомври по нехуманен начин бяха убити деца, бременни жени, възрастни хора. Стойността на човешкия живот нямаше значение. Това трябва да ни накара да се замислим в какъв свят живеем и какво трябва да направим, за да не се случи отново“, добави той.

Всичко за конфликта в Близкия изток следете в нашия онлайн репортаж: