Ограничителните заповеди при домашно насилие работят и в 90% от случаите хора са респектирани. Това каза в студиото на bTV Новините психотерапевтът от асоциация „Анимус“ Мария Чомарова.

„Когато обаче става дума за тежко личностово разстройство – за социопатия, какъвто е случаят във Враца, то тогава няма как да се реагира по друг начин, освен своевременно да се вземат сериозни мерки“, обясни тя.

Според психотерапевтът в България като цяло липсва политика за опазване на психичното здраве на хората.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Здравната ни политика не е развита в честта ѝ за психичното здраве. Сега започна да се говори за болниците и тяхното ужасяващо състояние. Но тук не става дума за болниците, тук става въпрос за превенция и за хората, които трудно разпознават емоциите си и не успяват да ги удържат“, поясни тя.

Мария Чомарова припомни и случаят от Сандански, при който жена уби децата си. „Понякога психичната болест не се разпознава. И когато не се разпознава от семейството и партньора, много често се прибягва до драстично насилие“, поясни тя.

Според нея медиите и политиците помагат напоследък да се промени нагласата към жените, които са пострадали при домашно насилие.

„Нашата култура толерира силните и по-агресивни хора – бабаитите, ако мога така да ги нарека. Това е факт, те са на власт и много често те са тези, които определят правилата“, каза тя.

Психотерапевтът от асоциация „Анимус“ посъветва жените да подават сигнали, защото институциите работят. Тя обаче подчерта, че обществото трябва да разбере тези жени.