Само ден след като добросъседските ни отношения с Македония официално се превърнаха в „лошосъседски”, съседите поискаха да си празнуваме заедно датата, на която България призна независимостта на Република Македония.
Причина официално да погледнем с неодобрение към Скопие стана визитата у нас на еврокомисаря по разширяването и по политиката за съседство Щефан Фюле. Пред височайшия гост от Брюксел страната ни каза едно голямо НЕ на членството на Македония в ЕС.
Президентът Росен Плевнелиев очерта основните българо-македонски проблеми - едностранната интерпретация на историята в силно националистически дух, дискриминационно отношение към гражданите с българско самосъзнание, както и умишлено спъване на българския бизнес чрез административни пречки. Така държавният глава обобщи „търканията” ни с Македония и допълни, че „не можем да дадем евросертификат на управляващите в Скопие, които системно налагат идеология на омразата към България”.
Днес обаче македонският президент Георге Иванов предложи датата 15 януари, на която през 1992 г. България първа призна независимостта на Македония, да бъде официално обявена като ден за празник между двете държави.
В писмо до българския държавен глава Иванов предлага двете страни съвместно да отбелязват Деня на Европа и датата, когато София и Скопие установяват дипломатически отношения. Писмото е изпратено в отговор на поздравленията на Плевнелиев по повод националният празник на Македония - 8 септември.
"Както и самият Вие твърдите идеологизирането на историята и изопачаването на фактите са опасен инструмент, който се използва за краткосрочни цели от определени политици. Това обаче може да доведе до трайни щети и поради тази причина този въпрос е най-добре да бъде оставен на историците", пише още Иванов.
"Цялата енергия трябва да се използва за подобряване на сегашното положение и създаване на по-добро бъдеще за следващите генерации в целия регион", пише още македонският президент.
Росен Плевнелиев обаче не се трогна много от писмото. „Само по делата, а не по писмата, ще съдим”, отсече той.
„Прочетох писмото на македонския президент. Аз, с моите вчерашни думи, мисля че вече отговорих на това, което получих като послание от Македония. Нека да е категорично ясно за всички, че писмата и идеите за работни групи, които вече валят от Македония, са едно. Това, което е важно за мен, са резултати, реформи, действия. Резултати в интерес на добросъседството. Очаквам това нещо да се случи. Няма да се случи от днес за утре. И зависи от властите в Скопие. Ние сме отворени за сътрудничество, декларирахме го много пъти", заяви Плевнелиев