В деня на голямото почистване в рамките на кампанията „Да изчистим България”. Там в близост до Созопол Любен Дилов-син и приятели, като запалени гмуркачи, вече чистят, но не на брега, а под вода... по морското дъно.
„Имахме по едно време една програма - „Целият Народен театър на дъното на морето" се казваше, защото бяхме ги подкарали по ред - Теди Духовникова, Динката, Владо Карамазов, всички, които се сетиш по-известни, Санчо Финци - много запален водолаз", разказа Любен Дилов – син.
„Адски много се забавляваме. Актьорите си играят театрите и горе, и под водата. Любо не спира да говори, непрекъснато някакви интересни истории, той ги доукрасява и стават още по-забавни. Това е хубавото под водата, че под водата всички сме равни и независимо от къде идваш, с какво се занимаваш, морето сближава супер много", каза инструкторът Ина Димитрова.
Заедно с Дилов още куп ентусиасти посветиха първия ден от сезона на идеята да изчистим морското дъно.
А акцията се включиха и чужденци
Разбрали за кампанията на bTV по интернет. Според Енцо Гарсия от Чили, тази акция трябва да послужи за пример, да се прави всяка година, на определен ден и да става все по-мащабна. „Това е единственият начин! Това е шансът за Черно море, което е наистина красиво", каза Гарсия.
Виктор Руенко от Русия призова хората от България по-малко да замърсяват, и в морето, и в планината. А на дъното на морето има всякакви отпадъци.
„Да, можем да кажем, че не е много чисто. Първо - голям туризъм, доста боклуци. Първо място имат странните битови отпадъци - тоалетни чинии, хладилник. Защо някой трябва да донесе хладилник и да го хвърли в морето, не мога да разбера, при положение, че ако го предаде на вторични суровини, ще вземе някой лев... Иначе наистина изобретателни боклуци много - бойлер има тук един се вижда, няма да можем да го качим, много е железен", каза Любен Дилов-син.
Водолазите избират да почистят района около остров Свети Иван - любимо място за разходка на туристите, но и с безброй следи от пикници - изхвърлени бутилки, консерви.
Камен Станков не е изненадат от това, което е открил под водата. А днешният му „улов” е ламарини, кабели...
Според Любен Дилов-син обаче усилието си заслужава.
„Тук имаше много неща, които ни дразнеха от много години. Ако не беше тази инициатива, нямаше да се съберем, да ги извадим... Нещо свършихме. Не е грандиозен подвиг, но нямаше да го направим никога, ако не се бяхме събрали, това е истината", каза Любен Дилов-син.
Водолази се гмуркаха, за да чистят и край Китен
Водолази се гмуркаха, за да чистят и в морето край Китен. Заедно с това откриват и новия водолазен сезон. Един от организаторите Мирослав Савчев каза, че морето е изключително замърсено – бутилки, автомобилни гуми, найлони и много други.
Време е да се научим да си пазим природата и морето, каза Савчев и посочи, че в много държави глобите за замърсяване на водата са сериозни.
Над 250 са маркираните точки в Бургаски регион, които се почистват днес. Сред тях саи бургаските солници. Разстоянието от началото на плажа „Атанасовска коса" до бариерата на солниците е една морска миля или точно 1852 метра. То не е избрано случайно. Пясъчната ивица е държавна собственост и към момента никой не я поддържа.
В почистването както на пясъчната ивица, така и на пътя към солниците се включиха и бургаските управници.
Всичко за кампанията на bTV "Да изчистим България за един ден!" - може да проследите тук