Добивът на трюфели привлича все повече хора, а заради липсата на закон и ограничения нерядко се стига и до тежки инциденти.

Александър е ловец на трюфели от 8 години. Казва, че за този бранш трябва добре обучено куче и закон, за да не се злоупотребява.

Снимка: bTV

Преди дни край Трън трима души бяха открити мъртви в кола. Според Александър това е, защото ловците на трюфели мигрират в търсене на ценната гъба и се топлят на газови котлони през нощта.

„Идват от цяла България, да речем разберат, че в Шумен има. Спят в коли, каравани, палят огньове, стават и пожари. Трябва да има ограничения колко кг може да береш, да имаш разрешително, да има позволително за кучето за трюфел. А не с мотиките да ходят“, казва мъжът.

Затова и в този парламент беше направен опит за закон в тази посока.

"Този бранш е да не казвам единствения, но един от малкото без никаква регулация. Цените варират - от 120 лева на килограм до над 10 000. Годишният оборот е около 500 - 600 милиона от износа на трюфели“, каза Даниел Петров, депутат от „Възраждане" и вносител на закона.

Българският трюфел се изнася основно за Китай, Италия и Съединените щати и според политиците - трябва да бъде облаган. Дали обаче ще се стигне до приемането на регулации за бранша все още не е ясно.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement