Пчелите стават жертви на недобросъвестни едри арендатори, които използват смъртоносни за тях пестициди, а българската държава не прави нищо, за да ги защити, оплакаха се пчелари пред bTV.
Гостите в студиото на предаването "Тази сутрин" обясниха, че заплаха за насекомите представляват лошата култура на земеделците и лобистките интереси на компании-производители на препарати.
Причина за недоволството на бранша, по думите на председателя на Съюза на българските пчелари Михаил Михайлов, е недалновидното решение на България да се въздържи от гласуване за забраната на три от седемте пестицида, които се използват в предсеитбения процес.
Михайлов обясни, че препаратите се ползват за обработка на култури като памук, рапица, слънчоглед, царевица. „Три са вредни за пчелите, а за един има данни, че е канцерогенен и е вреден и за хората,” посочи той.
Евродепутатът от Европейската народна партия Мария Неделчева-Габриел обясни, че няма как да стане ясно кой е отговорен за позицията на България, защото гласуването за употребата на пестицидите е станало на закрито заседание на Съвета на министрите, в което е участвал представител на българското Министерство на земеделието и храните.
Михаил Михайлов посочи, че който и да е бил представителят, той е изразил позицията на българската държава, която е била определена от Министерския съвет.
Мария Неделчева-Габриел подчерта, че благодарение на нея България е една от страните с най-активна позиция по въпроса за защитата на пчелите в Европейския парламент. Тя посочи, че е получила уверението на еврокомисаря по здравеопазването Тонио Борг, че предстои прегласуване на правилата за употреба на пестициди, а служебният министър на земеделието е обещал пред пчеларите България да гласува против.
Евродепутатът обясни, че въпросните препарати, срещу които недоволстват пчеларите, се произвеждат от два големи европейски концерна – „Байер” и „Синджента”, които заплашили със закриването на 50 000 работни места и загуби от 17 млрд. евро годишно за земеделието при евентуалната забрана за употребата на никотиноидите.
„Работата, която пчелите извършват годишно в земеделието, се оценява на 15 млрд. евро, така че всеки сам да прецени дългосрочните ползи от едното и другото,” подчерта Мария Габриел и посочи, че 13 държави са били "за", 8 "против" и 5, сред които България, са се въдържали от гласуването за разрешението на употребата на пестициди.
Потомствените пчелари от монтанското село Едрен Софроний и Светослав Софрониеви посочиха в ефира на bTV и друг проблем: „Землищата се гледат от арендатори с милиони декари, които не зачитат пчелите, земеделецът няма култура да не пръска с пестициди по време на цъфтежа,” единодушни бяха те.