Ще има ли скоро развръзка в спора между Република Северна Македония и България, коментира в предаването “Важното, казано на глас” по bTV Radio Даниел Лорер от първата политическа сила “Продължаваме промяната”. 

“На нас ни се струва, че ако оставим единствено историята да движи преговорите занапред, това няма да даде достатъчно добър резултат и за двете страни. Така, че ще отворим и допълнителни дискусии относно икономическия напредък между двете страни. А историческата дискусия ще се движи успоредно. Така, че и двете страни да бъдат удовлетворени”, обясни Лорер.

Лорер коментира и съвместната историческа комисия между Скопие и София.

“До момента ние считаме, че работата на историческата комисия не предлага напредък и двете страни се чувстват неудовлетворени от това, което се случва и трябва да намерим нова формула. Нейната функция трябва да бъде подпомагаща, но не и единствена в този процес. Спорът е дълбок и ние знаем, че на Балканите нашите народи са обвързани от много дълга история. Тези дискусии трябва да извървят своя път. Това се случва между всички междусъседски народи на Балканите и няма начин това да е единствения път за разговори между нас и тях” допълни той.   

Попитан дали ще бъде предложен за външен министър Лорер не отрече, но и не потвърди: “Ние очевидно в нашия отбор имаме някакви идеи за позиции, но всичко това предстои да се финализира в резултат на коалиционните преговори, които предстоят в близките седмици. Коментари от Република Северна Македония, които коментират наши предишни изказвания, не би трябвало да повлияят на решенията у нас.”

Според него 14 декември, когато ще се проведе последната за годината среща на върха на Европейския съюз, е нереалистично кратък срок за постигане на цялостно споразумение.

Даниел Лорер коментира и започналите преговори за управляваща коалиция.

“По време на първите ни срещи всички дадоха заявка, че са готови да участват и да сложат настрана партийното си его, за да работим всички за една коалиционна програма, която да можем да изпълним заедно за доброто на България. Надяваме се работните групи да заработят най-късно до средата на следващата седмица по различните сектори на икономиката на България”.

Той допълни още, че до момента никой не е изказал несъгласие срещу номинацията на Кирил Петков за премиер.