Липсва шествалентната ваксина за бебета, която е част от задължителния имунизационен календар. Страната ни разполага само с 1000 флакона.
Днес здравният министър прати инструкции до личните лекари, как да действат при недостиг. Втори месец обаче д-р Николай Николов от Хасково не имунизира бебета. Причината - липсата на задължителната шествалентна ваксина.
„Десет бебета са пропуснали първия прием, като забавянето при три от тях е минимално, при пет е в рамките на месец, а при едно бебе - вече повече от два месеца“, обяснява д-р Николай Николов.
Липсата на ваксината, чиито прием е на втория, на третия и на четвъртия месец от раждането на бебета притеснява и родителите. „Според мен ваксините са задължителни и трябва да се слагат на децата“, отбелязва Галя Павлова.
В предаването „Тази сутрин“ на bTV зам.- министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов съобщи, че в страната има налични около 1000 флакона от ваксината, а личните лекари са инструктирани, как да действат.
„Приоритетно използване на тези налични дози за бебета, които би трябвало да получат първи прием от тази ваксина, защото той е важен, да започне процеса на имунизация. Всеки следващ прием може да бъде отложен. От вчера имаме уверения от фирмата, че количествата от тази шествалентната ваксина са произведени и опаковани за България“, каза проф. Илко Гетов.
„Лично моето мнение е, че забавяне в рамките на три месеца, ако междувременно се справим със ситуацията, няма нищо фатално. След третия месец обаче ние просто нарушаваме препоръчителния прием на ваксината“, категоричен е д-р Николай Николов.
Шествалентната ваксина за бебета, чиято реимунизация е година след поставянето на първата доза, предпазва от няколко болести и инфекции, сред които дифтерия, татанус, полиомиелит и хепатит.