Гласуването на министерските оставки на Николай Нанков, Валентин Радев и Ивайло Московски отпадна от дневния ред на парламента.

Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева обясни, че в деловодството не е внесен указ на президента Румен Радев, с който освобождава Младен Маринов като главен секретар на МВР. Поради това Маринов не може да бъде избран за министър на вътрешните работи. 

По тази причина точката за промените в кабинета отпадна от дневния ред.

От президентството уточниха, че Радев ще подпише указа, след като се върне утре от пътуването си до Латвия, където участва във формата „Арайолуш”.

Предложението на Министерски съвет за освобождаване на главния секретар на МВР е заведено в Администрацията на президента вчера в 11 часа и 37 минути, уточниха още от президентството.
 
Подчертаха обаче, че не може да се очаква от държавния глава да взима кадрови решения под натиск, още повече когато те касаят националната сигурност на страната.

По информация на bTV снощи на приема на НСО президентът Румен Радев и Младен Маринов са се срещнали. Рано тази сутрин обаче президентът е заминал за Латвия, без да подпише указа.

От документ, с който bTV разполага, става ясно, че искането на премиера е било заведено в деловодството на президентството вчера в 10:30 ч.

Снимка: btvnovinite.bg

„Надявам се, че президентът не иска да предизвика правителствена криза и да блокира избора”, коментира лидерът на „Атака” Волен Сидеров. Ходовете на един президент трябва да бъдат много добре премислени, да не са игра напук, а да бъдат в обществен интерес, заяви той и допълни: „В обществен интерес ли е да се бави изборът на нов министър на вътрешните работи? Нека всеки си отговори сам”.

Снимка: Ладислав Цветков

По-рано в пленарната зала, след като премина първоначалният шок от отлагането на гласуването, от ГЕРБ направиха процедура в друга посока.

„Да поканим в Народното събрание главния прокурор и министъра на вътрешните работи, за да ни информират по случая, свързан с това, че обвиняеми за рекет и тежки престъпления роднини на български депутати са напуснали незаконно страната само часове след като са получили промяна на мярката си за неотклонение”, предложи Маноил Манев.

„Как така се случва, че имаме съмнения за подслушване на европейски политици в България от чужди служби”, заяви от своя страна Драгомир Стойнев от левицата.

Снимка: Ладислав Цветков

Така темата напълно се промени и започнаха удари под кръста и от двете страни. От ГЕРБ настояваха да чуят за брата на депутата Георги Стоилов, а от БСП – за имотното състояние на премиера.

 „Въпросният брат е обвинен за рекет, изнудване, побоища, организирана престъпна група. В момента предстои гледането на мярката пред Апелативния специализиран съд, само че братът на вашия депутат е напуснал страната, поне това, което има като твърдения – с огромна сума пари за Чехия”, каза лидерът на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов.

Снимка: Ладислав Цветков

„Ние също сме притеснени от слухове в обществото и затова предлагаме да бъде извикан и председателят на комисията за конфликт на интереси и да разясни купил ли е Бойко Борисов къща на любовницата си в Барселона, или не е купувал”, поиска пък Явор Божанков от БСП.

Министърът на вътрешните работи Валентин Радев и главният прокурор Сотир Цацаров дойдоха по-късно в пленарната зала, за да отговорят.

Оказа се, че Илия Стоилов е напуснал страната, но защото е бил пуснат с мярка за неотклонение „подписка”. А малко преди да напуснат залата демонстративно, БСП контраатакуваха и попитаха подслушвани ли са европолитици у нас по време на европредседателството.