Заради критично малкото места за COVID пациенти, щабът в Бургас вече поиска спиране на плановата дейност в болниците и преструктуриране на отделения. Областта е в тъмночервената зона от вчера.
По обед пред триажа на областната болница се трупат линейка след линейка.
"Дойдохме тук заради сатурацията, защото сатурацията му пада… трябва да има реанимационни екипи. В болниците, където няма такива екипи, не искате да ги взимат… и ние от линейките само се разкарваме от болница в болница… а болният вътре стои", разказва за един от пациентите си Георги Георгиев – парамедик.
"Непрекъснато идват линейки, вие ги виждате – 1,2,3,4. Макар и по-малко да са болните, натискът е голям, денонощно е така!", казва д-р Иван Йотов - нач. на Отделението по инфекциозни болести, УМБАЛ-Бургас.
"Уморени сме, постоянно караме болни… и това чакане още повече утежнява нещата", споделя Радко Радев - мед. фелдшер.
Преди година програмистът Пламен Жеков разработва безвъзмездно система, в помощ на здравните власти в Бургаско.
"Целият ресурс, РЗИ и всички, които трябва да знаят каква е легловата база. Линейките да не се лутат от болница в болница, а да гледат в реално време каква е обстановката и към коя най-близка болница могат да се насочат", обясни Пламен Жеков.
"Въпреки нашите желания да не постъпват всички пациенти при нас, доста често се случва те да са при нас. Особено най-тежките", заяви д-р Светослав Тодоров – УМБАЛ – Бургас.
"Всеки трябва да си обнови данните към деня, към часа, за да е актуално. Иначе се обезсмисля ползването на каквато и да е информационна система", обясни Мария Иванова - гл. мед. сестра, МБАЛ-Айтос.
"Очаквах, че след първата вълна вече тази система ще я загробим… Обаче ето вече четвърти път ние я преместихме на по-мощен сървър, за да работи тя много по-бързо", казва програмистът Пламен.
Има възможност системата да обхване цялата страна, особено, ако се налага пациенти да се транспортират в друг град.